بررسی رایج‌ترین اشتباهات در دکوراسیون منزل در مجله لینوم فلکس

۸ مورد از رایج ترین اشتباهات در دکوراسیون منزل

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

چیدمان منزل، بیشتر از آن که فکرش را بکنید بر زیبایی و حس‌وحال خانه تاثیر می‌گذارد؛ خانه‌ای که دکوراسیون زیبا نداشته باشد، به مکانی بی‌روح و ناامیدکننده تبدیل می‌شود! برعکس، زمانی که اشتباهات رایج در دکوراسیون منزل را بدانیم و از آن‌ها دوری کنیم، در خانه حس بهتری خواهیم داشت.

به دلیل اهمیت موضوع نحوه چیدمان منزل، در ادامه ۸ مورد از پرتکرارترین اشتباهات دکوراسیون منزل را بررسی می‌کنیم. با در نظر داشتن این اشتباهات و انجام ندادن آن‌ها، خانه‌تان به مکانی مرتب، متعادل و آرامش‌بخش تبدیل خواهد شد.

۱. در نظر نگرفتن ابعاد فضا؛ اشتباهی بزرگ برای چیدمان منزل

یکی از اشتباهات رایج در دکوراسیون منزل که بسیاری از افراد آن را انجام می‌دهند، اندازه‌گیری نادرست فضای خانه است. اندازه‌گیری دقیق ابعاد خانه به این دلیل اهمیت دارد که انتخاب مبل، فرش و سایر عناصر دکوراسیون بر اساس آن انجام می‌شود. منظور از ابعاد فضا، متراژ خانه نیست؛ بلکه منظور فضای مفیدی است که برای چیدن وسایل دکوراسیون در اختیار دارید.

اگر ابعاد فضا به‌درستی اندازه‌گیری نشود، بعد از چیدمان منزل فضای خانه نامرتب و کوچک به نظر می‌رسد. رنگ کفپوش خانه هم بر کوچک یا بزرگ نشان داده شدن خانه تاثیر می‌گذارد؛ با استفاده از انواع کفپوش با رنگ‌های روشن، خانه بزرگ‌تر و دلبازتر دیده می‌شود.

در نظر نگرفتن ابعاد؛ یکی از اشتباهات رایج در دکوراسیون منزل

۲. تعیین نکردن سبک دکوراسیون؛ یکی از اشتباهات رایج در چیدمان خانه‌های ایرانی

یکی دیگر از اشتباهات دکوراسیون منزل، نداشتن یک سبک دکوراسیون است. در واقع یکی از اولین اصول چیدمان منزل، این است که یک سبک دکوراسیون مشخص را در نظر بگیرید؛ سپس با‌توجه‌به همان سبک، خرید وسایل، انتخاب کفپوش و کاغذ دیواری و چیدمان منزل را انجام دهید.

شما می‌توانید از میان سبک‌های کلاسیک، مدرن، مینیمال، روستیک و تلفیقی، یک مورد را برای دکوراسیون منزل انتخاب کنید. خوشبختانه پارکت لمینت با همه سبک‌های دکوراسیون هم‌خوانی دارد و جلوه بسیار زیبایی به خانه می‌بخشد؛ بااین‌حال باید به تناسب رنگ و طرح آن با سبک دکوراسیون منزل توجه داشته باشید.

۳. انتخاب رنگ دیوار و کفپوش نامناسب فضا را دلگیر می‌کند

رنگ دیوار و کف، بیشترین تاثیر را بر فضای خانه و نحوه به نظر رسیدن آن می‌گذارد. اگر از رنگ‌های نامناسب برای دیوار یا کفپوش استفاده کنید، ممکن است خانه دلگیر، کوچک یا نامتعادل به نظر برسد؛ بنابراین هنگام خرید کاغذ دیواری مدرن و کفپوش برای خانه، رنگ آن‌ها را با وسواس انتخاب کنید.

اگر خانه نور طبیعی زیادی دارد، استفاده از رنگ‌های تیره‌تر فضای خانه را متعادل می‌کند؛ درمقابل، اگر خانه نور طبیعی کمی دارد یا متراژ آن پایین است، برای دلبازتر شدن و پرنور به نظر رسیدن فضا، از رنگ‌های روشن برای کاغذ دیواری و کفپوش استفاده کنید.

انتخاب رنگ نامناسب از اشتباهات رایج چیدمان منزل

۴. اشتباهات چیدمان مبل بدون در نظر گرفتن ابعاد و سبک دکوراسیون

یکی دیگر از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی که افراد بسیاری آن را انجام می‌دهند، استفاده از مبلمان نامناسب است. برای خرید مبلمان باید به ابعاد فضا و سبک دکوراسیون منزل دقت کنید. استفاده از مبلمان نامناسب باعث می‌شود فضای خانه دلگیر، شلوغ و نامرتب به نظر برسد. پیش از اقدام برای خرید مبلمان، حتما اندازه مبل را با ابعاد فضایی که برای قرار دادن مبل انتخاب کرده‌اید، به‌طوردقیق مطابقت دهید.

اگر متراژ خانه شما پایین است، مبلمان چندمنظوره (مبل تختخواب‌شو) خریداری کنید؛ به این ترتیب می‌توانید از فضای خانه استفاده بهینه داشته باشید. گاهی اوقات مبلمان با سبک دکوراسیون و ابعاد فضا مطابقت دارد، ولی چیدمان آن نادرست است. برای برطرف کردن این مشکل، پیشنهاد می‌کنیم حالت‌های مختلف چیدمان مبل را امتحان کنید تا در نهایت بهترین چیدمان مشخص شود.

۵. توجه نکردن به نورپردازی؛ یکی از اشتباهات رایج دکوراسیون ایرانی

یکی دیگر از اشتباهات دکوراسیون منزل، توجه نکردن به نورپردازی خانه است. نورپردازی تاثیر بسزایی در زیبایی خانه دارد و توجه نکردن به آن، خانه را به‌شدت دلگیر و کسل‌کننده نشان می‌دهد. تا جای ممکن در طول روز از نور طبیعی استفاده کنید تا انرژی در خانه جاری شود.

علاوه‌بر این، از لوسترهای زیبا، آباژور و رشته‌های لامپ LED برای جلوه بخشیدن به نورپردازی خانه استفاده کنید. نورپردازی صحیح، رنگ عناصر دکوراسیون از جمله کاغذ دیواری پتینه و کفپوش را نیز به‌خوبی نمایان می‌کند.

توجه نکردن به نورپردازی؛ یکی از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی

۶. تلویزیون را مقابل پنجره قرار ندهید

یکی دیگر از اشتباهات رایج در چیدمان منزل، قرار دادن تلویزیون مقابل پنجره است. با این کار نور پنجره در تلویزیون منعکس می‌شود و تصاویر را به‌خوبی نمی‌بینید. همچنین در طولانی‌مدت انعکاس نور از تلویزیون به چشمان شما آسیب می‌رساند. بهترین جایی که برای قرار دادن تلویزیون وجود دارد، فضای دور از پنجره یا روی دیوار است.

۷. استفاده از وسایل غیرضروری را فراموش کنید

یکی دیگر از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی، استفاده از وسایل بیش‌ازحد و غیرضروری در چیدمان منزل است. استفاده از این وسایل فقط باعث می‌شود که فضای خانه شلوغ و نامرتب به نظر برسد. هرچقدر وسایل استفاده شده در خانه کمتر باشد، خانه خلوت‌تر، ساده‌تر و شیک‌تر خواهد بود. پیش از خرید هر وسیله جدید به این فکر کنید که آیا به این وسیله واقعا نیاز دارید یا خیر.

همچنین، پیش از خرید، مطمئن شوید جایی برای قرار دادن آن وسیله دارید؛ سپس بر اساس آن برای خرید وسیله جدید اقدام کنید. سادگی همیشه بهترین نتیجه را رقم می‌زند؛ حتی زمانی که قصد تزیین راه‌پله منزل را دارید باید به سادگی توجه کنید. مثلا اگر از تابلوهای دکوراتیو یا گلدان برای راه‌پله استفاده کرده‌اید، کاغذ دیواری راه پله باید طرح خلوت و ساده‌ای داشته باشد.

۸. غیراصولی بودن چیدمان منزل با چند اشتباه رایج در چیدمان فرش

یکی دیگر از اشتباهات رایج در دکوراسیون منزل، توجه نکردن به چیدمان فرش است. فرش‌ها یکی از اولین عناصری هستند که در چیدمان منزل به چشم می‌آیند؛ بنابراین باید در چیدمان آن‌ها دقت کافی به خرج دهید. یک اشتباه رایج در چیدمان فرش، پر کردن کل فضای خانه با فرش و قالی است. همچنین، بسیاری از افراد هنگام خرید فرش، سبک دکوراسیون خانه را در نظر نمی‌گیرند.

برای این که فضای خانه زیباتر و شکیل‌تر به نظر برسد، بین فرش‌ها و قالیچه‌ها فاصله ایجاد کنید. با این کار فضای خانه به بخش‌های مختلف تفکیک می‌شود و بزرگ‌تر هم به نظر می‌رسد. رنگ فرش را نیز متناسب با تم رنگی کل خانه و متناسب با سایر عناصر دکوراسیون انتخاب کنید.

پر کردن فضای خانه با فرش؛ اشتباه رایج در چیدمان فرش

اهمیت اصول طراحی دکوراسیون داخلی را جدی بگیرید

شاید بسیاری از افراد معتقد باشند که چیدمان منزل کاملا سلیقه‌ای است؛ به همین دلیل اشتباهات رایج در دکوراسیون منزل را جدی نمی‌گیرند. سلیقه اشخاص در نحوه چیدمان منزل دخیل است، ولی باید اصول طراحی دکوراسیون داخلی را نیز در نظر داشته باشید. کافی است کمی مجلات دکوراسیون منزل و عکس‌های موجود در فضای وب را بررسی کنید و از آن‌ها برای چیدمان منزل ایده بگیرید.

به این ترتیب، انتخاب رنگ دیوارها، کفپوش، سبک دکوراسیون و نحوه چیدمان فرش‌ها در خانه، مطابق با سلیقه شما و بر اساس قوانین معماری داخلی انجام می‌شود. به نظر شما چه اشتباهات دیگری در دکوراسیون خانه‌‌های ایرانی وجود دارد؟ نظر خود را در قسمت کامنت‌ها با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

Comments
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “۸ مورد از رایج ترین اشتباهات در دکوراسیون منزل”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

ارتباط با ما