نکات مهم طراحی اتاق مستر در لینوم فلکس

اتاق خواب مستر چیست؟ + 7 نکته مهم برای طراحی اتاق مستر

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

اتاق خواب مستر معمولا به‌عنوان اتاق خواب اصلی و بزرگ‌ترین اتاق خانه شناخته می‌شود. هم در آپارتمان‌های بزرگ و لوکس و هم در خانه‌های کوچک این اتاق نقشی کاربردی و مهمی را ایفا می‌کند. معمولا اتاق مستر به والدین اختصاص داده می‌شود. این اتاق ممکن است فضاها و تجهیزات مختلفی همچون حمام اختصاصی، دستگاه‌های اضافی مانند تلویزیون، منبع نور مستقل، آینه بزرگ و فضای کافی برای قرار‌دادن مبلمان داشته باشد. به‌همین‌دلیل طراحی این فضا نسبت به سایر اتاق‌های خانه متفاوت‌تر است و برای چیدمان آن می‌توان از ایده‌های متنوعی استفاده کرد. اگر می‌خواهید با چند نکته مهم برای طراحی اتاق مستر و چیدمان بهتر وسایل آشنا شوید، این مقاله برای شما نوشته شده است. 

1. استفاده از طرح‌های ساده برای بزرگ‌تر دیده‌شدن اتاق خواب مستر کوچک

در خانه‌هایی که فضای محدودی دارند معمولا اتاق خواب به‌صورت مستر طراحی می‌شود. حال اگر این اتاق هم کوچک است و فضای محدودی دارد، برای ایجاد انطباق و به‌منظور بزرگ‌تر دیده‌شدن فضا توصیه می‌شود که برای انتخاب سرویس خواب، میز توالت، پرده‌ها و کاغذ دیواری اتاق خواب از طرح‌های ساده استفاده کنید. همچنین وسایل کوچک و تاشو گزینه مناسبی برای استفاده بهینه‌تر از فضای اتاق خواهند بود. 

بزرگ‌تر دیده‌شدن اتاق مستر با استفاده از طرح‌های ساده

2. نورپردازی؛ اصل مهمی که نباید در طراحی اتاق خواب مستر فراموش کنید

نورپردازی یک از المان‌ها و فاکتورهای مهم در حرفه طراحی داخلی است. در اصول طراحی اتاق مستر نیز توجه به این موضوع اهمیت بالایی دارد. استفاده از نور طبیعی و مناسب، باعث افزایش روشنایی و ایجاد احساس آرامش می‌شود. اگر اتاق شما فاقد پنجره است برای تامین نور مورد‌نیاز می‌توانید از منابع نور مختلفی همچون لامپ‌های نرم و با قابلیت کنترل شدت نور استفاده کنید. 

همچنین با استفاده از کاغذ دیواری مدرن طرح‌ سنگ، پتینه یا کاغذ دیواری‌های رنگ روشن، فضای روشن‌تر و دلبازتر به‌نظر می‌رسد. به‌این‌ترتیب این موضوع نیز به  تامین منبع نور اتاقتان کمک خواهد کرد. 

تامین مناسب نور اتاق خواب مستر با استفاده از تجهیزات نورپردازی

3. لذت از هماهنگی اجزا با ایجاد هارمونی در طراحی اتاق خواب مستر 

یکی از اصول مهم در دکوراسیون داخلی اتاق خواب مستر، ایجاد هارمونی است. به‌این‌منظور باید ست رو‌تختی، مبلمان و سرویس خواب را باید در تناسب رنگ با دیوار، کفپوش، فرش و پرده انتخاب کنید. چه زمانی‌که از رنگ‌های روشن و خنثی استفاده می‌کنید، چه رنگ‌های گرم و تند باید به این موضوع توجه داشته باشید. 

گاهی اوقات به‌منظور ایجاد هارمونی و هماهنگی میان وسایل اتاق، نیاز به تعویض پارکت‌های قدیمی خواهید داشت. قیمت پارکت لمینت نسبت‌به قیمت پارکت چوبی کمتر است و تنوع رنگ بالاتری دارد. به‌این‌ترتیب با هر سلیقه و بودجه‌ای می‌توانید طرح و رنگ پارکت مورد‌علاقه‌تان را انتخاب کنید. 

4. ایجاد فضای آرامش‌بخش در اتاق خواب مستر با انتخاب رنگ‌بندی مناسب

رنگ‌ها با قدرت بالقوه‌شان قابلیت این را دارند که احساسات و وضعیت روحی ما را تحت‌تاثیر قرار دهند. رنگ‌های گرم مانند قرمز و نارنجی، احساس شور و شادی را به ما القا می‌کنند. در‌مقابل با استفاده از رنگ‌هایی روشن و طبیعی همچون آبی، سبز و نقره‌ای در دکوراسیون داخلی اتاق خواب مستر فضای آرامش‌بخش‌تر و خواب سریع و راحتی خواهید داشت.

بنابراین در انتخاب رنگ‌بندی کاغذ دیواری اتاق خواب زن و شوهر، پرده، روتختی و فرش اتاق خواب مستر به فاکتورهایی همچون مزاج و روحیه شخصیتان توجه کنید. همچنین انتخاب رنگ‌بندی مناسب باعث می‌شود تا اتاق از لحاظ ظاهری جلوه درخشان‌تر و زیباتری داشته باشد. فراموش نکنید که رنگ‌ها در میزان روشنایی و بزرگ‌تر دیده‌شدن اتاق نیز نقش دارند.

اهمیت انتخاب رنگ برای ایجاد آرامش در طراحی اتاق مستر

5. انتخاب مبلمان برای ایجاد فضای نشیمن و گفتمان در اتاق مستر 

استفاده از مبلمان در اتاق مستر و ایجاد فضای نشیمن و گفتمان، محیطی دلپذیر و آرام را برای ارتباط با همسر و فرزندان ایجاد می‌کند؛ اما در انتخاب مبلمان باید به چند نکته توجه داشته باشید. نکته اول این است که مبلمان باید متناسب با اندازه اتاق باشد. پس قبل از خرید مبلمان، ابتدا به ابعاد اتاق نیاز و سنجش فضای موجود خواهید داشت. بر‌اساس اطلاعات به‌دست آمده، مبلمانی متناسب با اندازه و ابعاد اتاقتان می‌توانید انتخاب کنید. توجه داشته باشید که تهیه مبلمان بزرگ و غیرضروری باعث ایجاد ناهماهنگی و انتقال حس اضطراب می‌شود.

به‌طورکلی به‌جای صرف هزینه بالا برای خرید مبلمان لوکس بهتر است به‌دنبال مبلمانی باشید که به نیازهای مختلف شما پاسخ دهد و هماهنگی بالایی با فضای اتاق داشته باشد. همچنین صندلی‌ها را به‌گونه‌ای بچینید که ارتباط با افراد برایتان راحت باشد. به‌جای قرار دادن صندلی‌ها در کنار دیوارها، سعی کنید مبلمان را به شکل حلقه یا دایره بچینید. مرکز فضای خالی را نیز با یک میز کوچک پر کنید. به‌این‌ترتیب برقراری ارتباط برایتان راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد بود. 

اختصاص فضایی برای نشیمن و گفتمان در اتاق مستر

6. طراحی فضایی برای قرار دادن لباس‌ها و وسایل شخصی در اتاق مستر

اتاق خواب محل امن ما برای قرار دادن لباس‌ها و وسایل شخصیمان محسوب می‌شود؛ اما مهم است که برای جلوگیری از گم شدن، صدمه دیدن و جلوگیری از شلوغی اتاق، فضایی مناسب برای ذخیره‌سازی وسایل در نظر بگیریم. برای پاسخگویی به این نیاز بهتر است کمدها، قفسه‌ها و جعبه‌های ذخیره‌سازی مناسب برای اتاق مستر طراحی شود. به‌این‌ترتیب می‌توانید به‌راحتی به وسایل مورد‌نیازتان دسترسی داشته باشید. همچنین فضای خوابتان همواره منظم و تمیز خواهد بود. 

7. محل قرارگیری تجهیزات صوتی و تصویری در اتاق مستر 

اکر اتاق خواب مستر شما فضای بزرگی دارد، در زمان استراحت امکان گوش دادن به موسیقی و تماشای فیلم را نیز خواهید داشت. تجهیزات صوتی و تصویری را می‌توانید در گوشه‌ای از اتاق و کنار مبلمان و فضای نشیمن قرار دهید یا از دیوار مقابل تخت برای قرار دادن تلویزیون استفاده کنید. میزان فضای در دسترس و سلیقه شما معیار نهایی برای انتخاب محل قرارگیری این تجهیزات محسوب می‌شوند. 

دیوار مقابل تخت، محلی مناسب برای قراردادن تلویزیون در اتاق مستر

اتاق خواب مستر؛ مرکزی برای آرامش و استراحت در خانه 

در این مقاله با 7 نکته مهم برای طراحی اتاق مستر آشنا شدیم. به‌طور‌کلی این فضا به‌عنوان مرکزی برای استراحت و آرامش در خانه عمل می‌کند. نکاتی که طراحی اتاق مستر باید به آن توجه کرد با‌توجه‌به فضای در دسترس، سلیقه و نیازهای صاحب خانه متفاوت خواهد بود. ایجاد حس آرامش و آسایش در این فضا حرف اول را می‌زند؛ بنابراین در اتاق مستر باید به طراحی فضاهایی برای قراردادن وسایل به‌منظور ایجاد نظم و فضاهای نشیمن برای برقراری ارتباط بهتر و گذران اوقات فراغت توجه ویژه‌ای داشته باشید. 

همچنین رنگ کاغذ دیواری و کفپوش انتخاب را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که بیشترین انطباق و هماهنگی را با سایر وسایل اتاق داشته باشد. اگر شما نیز ایده جذابی برای طراحی اتاق خواب مستر دارید، خوشحال می‌شویم که در قسمت نظرات، آن را با ما و خوانندگان عزیز لینوم فلکس به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

Comments
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “اتاق خواب مستر چیست؟ + 7 نکته مهم برای طراحی اتاق مستر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

ارتباط با ما