دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب رویایی با رعایت 25 نکته ساده

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

اتاق خواب خود را بزرگ نشان دهید!

طراحی و دکوراسیون اتاق خواب‌های کوچک، معمولا بخاطر وجود تخت که قطعه بزرگی از مبلمان محسوب می‌شود، سخت است.

اما فقط بخاطر اینکه یک تخت بزرگ در یک اتاق کوچک دارید، دلیل نمی‌شود که سلیقه‌ خود را در طراحی و از آن مهمتر استفاده بهینه از فضا را نیز دور بیاندازید.

در این راهنما، ما 25 پاسخ ساده در جواب این سوال که “چگونه می‌توان یک اتاق‌ خواب کوچک را بزرگتر جلوه داد”  را برایتان فهرست کرده‌ایم تا با بهره گیری از این نکات کلیدی طراحی و ترکیب رنگ، برای اتاق خواب کوچکتان راه حلی مناسب پیدا کنید.

اتاق خواب خود را به کمک رنگها بزرگتر نشان دهید: 

 1. دیوارهای خود را با رنگ‌های روشن رنگ کنید

دلیل استفاده از این روش آن است که رنگ‌های روشن نور را منعکس می‌کنند، و اتاق را روشن تر و بزرگتر نشان می‌دهند. رنگ‌های تاریک تر نور را جذب می‌کنند و حس کوچکتر و محدود بودن اتاق را القا می‌کنند. پس اگر به فکر طراحی اتاق خواب خود هستید، از رنگ‌های تاریک دور بمانید.

در این اتاق خواب، دیوارها به رنگ آبی روشن و سرزنده نقاشی شده‌اند، این باعث بزرگتر دیده شدن اتاق می‌شود.

 1. نقاشی تک رنگی

حفظ هماهنگی قسمت مهمی از طراحی هر اتاقی است و بهترین مرحله برای شروع، رنگ اتاق است. از نقاشی تک رنگ در کل اتاق استفاده کنید تا فضا یکپارچه بنظر برسد. نقاشی یک اتاق با چند رنگ مختلف یا حتی متضاد، اتاق را به چند قسمت تقسیم می‌کند و در نتیجه کوچکتر بنظر می‌رسد.

این اتاق از سایه‌های آبی برای هماهنگ سازی رنگ استفاده می‌کند.

 1. لبه‌ها را با رنگی کمی روشن تر نقاشی کنید

یک حقه ظاهری ساده دیگر، رنگ کردن لبه‌های مختلف در اتاق با رنگی کمی روشن تر از رنگ دیوار‌ها است. چشم شما عمق را درک می‌کند و با استفاده از این حقه ساده در اتاق خوابتان، این حس در شما القا می‌شود که دیوار‌ها دور تر قرار گرفته‌اند و اتاق بزرگتر دیده‌ خواهد شد.

به لبه سفید اطراف چارچوب در و لبه سفید دور سقف توجه کنید.

 1. سقف را با رنگی تاریک تر یا یک الگوی پر رنگ نقاشی کنید

این تکنیکی جالب است زیرا شما چشم‌ها را به گونه‌ای فریب می‌دهید که بالا را نگاه کنند.استفاده از رنگ‌ها یا طرح‌هایی که باعث می‌شوند بالا را نگاه کنید، حس بلند بودن سقف و ارتفاع را در شما القا می‌کنند، حتی اگر سقف بلندی نداشته باشید.

سقف این اتاق به تقلید از آسمان تاریک شب، به رنگ آبی تاریک نقاشی شده است.

 1. از مبلمانی استفاده کنید که فضای کمتری می‌گیرند

تمام ایده‌های طراحی اتاق خواب‌های کوچک حقه‌های بصری نیستند، مسلما هرچه مبلمان کمتر و کوچکتری در اتاق خواب داشته باشید، اتاقتان بزرگتر بنظر می‌رسد. یک راه حل ساده بالا بردن ارتفاع تخت به کمک پایه‌های اضافه و سپس قرار دادن لباس‌ها یا دیگر وسایل در زیرش است. همچنین می‌توانید تخت هایی بخرید که در زیرشان کشو‌ها و قفسه‌ داشته باشد، مانند تختی که در تصویر می‌بینید. اما این تمام ماجرا نیست، می‌توانید از ایده‌های خلاقانه دیگر هم استفاده کنید.

برای مثال می‌توانید از میز‌ها یا صندلی های تاشونده استفاده کنید و زمانی که لازمشان ندارید، در جایی دیگر انبارشان کنید.

اتاق خواب خود را به کمک وسایل بزرگتر جلوه دهید

 1. از مبلمان اضافی اجتناب کنید

همیشه به دو پاتختی نیازی نیست، مخصوصا اگر اتاق خوابتان کوچک باشد. این ایده شاید بر روی کاغذ ساده بنظر برسد، اما در عمل کمی سخت است. داشتن لوازم اضافی که زندگی را راحت تر می‌کنند همیشه خوب است، اما اگر فضای کوچکی دارید، کم کردن مبلمان می‌تواند اتاق را بزرگتر جلوه دهد.

بخوانید  تاریخچه مبل کلاسیک چسترفیلد

با قرار دادن رخت خواب بر روی زمین و استفاده از فقط یک پاتختی به عنوان تنها مبلمان اتاق، اتاق درون تصویر بنظر بسیار بزرگتر می‌رسد.

 1. خلاق باشید

بجای یک تخت بزرگ، از یک فوتون استفاده کنید، که در طول روز هم می‌توان از آن به عنوان مبل استفاده کرد. گزینه دیگر استفاده از تخت‌های کنسولی (Pullman bed) است که بر روی دیوار نصب شده و فضای بیشتری را برایتان خالی باقی می‌گذارد. از ایده‌های خلاقانه و جالب دیگر که فضای زیادی هم اشغال نمی‌کنند استفاده از تخت‌های ننویی است. استفاده از تخت‌های چند طبقه هم می‌تواند برای بچه‌هایی که در یک اتاق هستند گزینه مناسبی باشد.

نمونه تختهایی مانند تصویر که دارای قفسه‌ها و کشو‌های داخلی نیز هستند میتوانند به بهینه سازی فضا کمک بسیاری کنند.

 1. هرچه پائین تر، بهتر

از صندلی ها، میز‌ها و همچنین بالاتختی‌های بلند در طراحی اتاق خواب کوچکتان استفاده نکنید. با پائین نگه داشتن ارتفاع وسایل، فضای خالی بیشتری در بالایشان ایجاد می‌کنید، که دیوار‌ها را تمیز تر و سقف را بلند تر نشان می‌دهد. اتاق خوابی که اینجا در تصویر مشاهده می‌کنید، سقف کوتاهی دارد، اما با پائین نگه داشتن ارتفاع تخت، اتاق بسیار بزرگتر بنظر می‌رسد.

 1. مبلمان شفاف

می‌توانید میز چوبی خود را با یک میز که سطحی شیشه‌ای دارد جایگزین کنید. فضای اشغال شده تغییری نکرده اما چشمی که آن را می‌بیند اینطور فکر نمی کند.

در کنار خود صندلی‌هایی از جنس اکریلیک یا لوسیت قرار دهید. اینها باعث بزرگتر دیده شدن کل اتاق می‌شوند.

 1. پایه‌های قابل دیدن مبلمان

همانند نکته قبلی، دیده شدن پایه‌های مبلمان باعث می‌شود فضای اتاق بزرگتر بنظر برسد. نکته حائز اهمیت در این مورد آن است که فضای زیر مبلمان باید تمیز و مرتب باشد.

از ملافه‌های کوتاه تر استفاده کنید و با باز کردن فضای زیر مبلمان، اجازه تنفس به اتاقتان دهید. پایه‌های بلند پاتختی ها هم می‌توانند در این مورد کمک کنند.

 1. قفسه‌های توکار اطراف تخت خواب

استفاده از قفسه‌هایی در اطراف تخت و قرار دادن تخت در بین آنها طوری که انگار تخت کمی به داخل قفسه‌ها رفته باشد، ایده مناسبی برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب‌های کوچک است.

قفسه‌ها را می‌توان به عنوان پاتختی نیز استفاده کرد، علاوه بر آن، با به عقب بردن تخت و قرار دادنش در بین قفسه‌ها، به ظاهر در دیوار عمق ایجاد کرده‌اید و این اتاق خواب را بزرگتر نشان می‌دهد.

 1. از ناحیه میانی دوری کنید

خالی گذاشتن فضای بین تابلو‌ها یا آثار هنری و سقف می‌تواند دیوار‌ها را بلند تر نشان دهد. البته اگر از قفسه‌ها یا دیگر انواع محفظه‌ها استفاده می‌کنید، بهتر است ارتفاعشان تا نزدیک سقف برسد تا نظر بیننده را به سمت بالا هدایت کند. ساده ترین روش برای این مورد، تقسیم کردن دیوار به سه قسمت بجای دو قسمت است. تابلو‌ها بهتر است نزدیک به قسمت پایینی از سه قسمت دیوار باشند و قفسه‌ها و محفظه‌ها بهتر است نزدیک به قسمت بالایی باشند.

تصویر این اتاق خواب یک پاتختی و یک تابلو را نشان می‌دهد که در ارتفاع پائینی قرار دارند و فضای زیادی را در بالا خالی گذاشته‌اند.

دکوراسیون اتاق خواب 20
 1. آئینه‌ها بهترین حقه بصری هستند

اگر یک دیوار یا در کاملا خالی از دکور دارید، می‌توانید با اضافه کردن آئینه‌، بزرگتر نشانشان دهید. آئینه‌ها نه تنها نور را منعکس می‌کنند، بلکه آئینه‌ای که با زاویه مناسبی نصب شده باشد می‌تواند به اتاق حس عمق یا مرتفع بودن بدهد. پر کاربرد ترین حالت استفاده از این مورد در در‌های کمد‌ها است، اما همیشه نمی‌توان از آن در اتاق خواب‌های کوچک استفاده کرد.

دکوراسیون اتاق خواب 19

بخوانید  مدرن ترین مبل های راحتی

آئینه‌ای که در تصویر بالا می‌بینید در نزدیکی پنجره قرار داده شده تا فضای اتاق کوچک را تا جای ممکن بزرگ نشان دهد.

 1. رنگ‌ همه چیز را در نظر بگیرید

حتما رنگ تمام دکوراسیون اتاق را در نظر بگیرید. انجام کار ساده‌ای مانند کنار هم قرار دادن کتاب‌هایی با رنگ‌های مشابه می‌تواند یک حس اتحاد و همبستگی ایجاد کند. تلاش کنید بالشت‌هایتان با طرح و رنگ دیوار یا تابلو‌های روی دیوار متناسب باشد. این کار باعث ایجاد انسجام در اتاق می‌شود که برای اتاق خواب های کوچک لازم است. ترکیب رنگ‌های زرد و آبی در این اتاق خواب کوچک جریانی ساده از رنگ‌ها را در کل اتاق ایجاد کرده است.

دکوراسیون اتاق خواب 18
 1. قفسه نصب کنید

راهی ساده برای خالی نگه داشتن زمین و فضای راه رفتن، نصب قفسه‌هایی بر روی دیوار است. ازآنها برای نگه داشتن کتاب‌ها، قاب عکس، یا حتی لباس استفاده کنید. البته باید توجه کنید که رنگ قفسه‌ها در سراسر اتاق هماهنگ و متناسب باشد. در صورت امکان وسایلی که در قفسه‌ها قرار می‌گیرند نیز باید رنگ‌های متناسب داشته باشند و بصورت منظم و سازماندهی شده چیده شده باشند.

این قفسه‌های خاص که در بالای میز تحریر نصب شده‌اند به خوبی فضا را ذخیره کرده و با رنگ تیره دیوار‌ اتاق هماهنگ است.

دکوراسیون اتاق خواب 17
 1. نظم و سازماندهی

مرتب بودن یک اتاق می‌تواند به درک ما از فضای اتاق کمک کند و باعث بزرگ دیده شدن یک اتاق خواب کوچک می‌شود. لباس‌هایتان را در دراور بگذارید، خودکار هایتان را در یک ظرف کوچک و سکه‌هایتان را در قلک کوچکی قرار دهید. اتاق خواب کوچکی که در تصویر می‌بینید از درهم ریختگی به دور است و زمینی تمیز و و میزی مرتب برای کار کردن دارد. در کل این اتاق بزرگتر از چیزی که هست بنظر می‌رسد.

دکوراسیون اتاق خواب 17
 1. فضای خالی

بعضی از مردم خواص فضا‌های خالی را نمی‌بینند. همیشه لازم نیست که قفسه‌های خود را تا حد ممکن پر کنید. فضای خالی برای یک اتاق خواب کوچک بسیار مهم است، زیرا به اتاق اجازه تنفس می‌دهد. اگر حس می‌کنید لازم است اتاقتان را وسایل کوچک تزئین کنید، از قانون طالبی پیروی کنید، طبق این قانون شما نباید از وسایلی که از یک طالبی کوچکتر هستند برای دکور استفاده کنید. هر چیز کوچکتری فقط به برهم ریختگی و نامرتبی منجر می‌شود.

اتاق خوابی که در تصویر می‌بینید با پیروی از همین نکات، بسیار بزرگتر از چیزی که هست بنظر می‌رسد.

دکوراسیون اتاق خواب 16
 1. لامپ‌های کوچکتر

بجای استفاده از یک منبع نور تنها در وسط سقف، سعی کنید از لامپ‌های کوچکتر در اطراف اتاق استفاده کنید. این کار می‌تواند توجه‌ها را به اطراف اتاق جلب کرده و آن را بزرگتر نشان دهد.

همانطور که در تصویر می‌بینید، یک راه برای انجام این کار، قرار دادن لامپ‌های کوچکی در دو طرف تخت و روی پاتختی‌ها است.

دکوراسیون اتاق خواب 15
 1. تابلو‌های جسور

بجای پر کردن اتاق با عکس‌های مختلف، از یک اثر هنری جسورانه استفاده کنید. این کار باعث ایجاد یک نقطه مرکز در اتاق شده، و به آن حس عمق می‌دهد. برای مثال می‌توانید از تصاویر روی شاسی استفاده کنید. ابعاد شاسی تابلو می‌تواند در حس و حال آن قسمت از اتاق، نقش بسزایی ایفا کند.

نمونه‌ای که در تصویر می‌بینید به خوبی نشان می‌دهد چگونه تمام توجه‌ها و دیده‌ها به یک نقطه جلب می‌شوند.

دکوراسیون اتاق خواب 14
 1. لوازم را افقی یا عمودی هماهنگ کنید.

این نکته مهمی در بزرگ نشان دادن اتاق خوابتان است. اتاق خود را مانند یک نقاشی بزرگ تصور کنید. در این نقاشی باید تلاش کنید اگر در این نقاشی خطوط و الگو‌های عمودی دارید، و ناگهان یک قسمت افقی آن را قطع کند، جریان خطوط شکسته شده و آن قسمت از اتاق کوچکتر بنظر می‌رسد. هر دوی افقی و عمودی خوب هستند، اما آنها را با هم قاطی نکنید.

دکوراسیون اتاق خواب 13

به تصویر فوق دقت کنیدو ببینید چگونه همه چیز با الگوی افقی انتخاب و چیده شده است.

دکوراسیون اتاق خواب

 1. نگذارید پرده‌ها به زمین بخورند.

این نکته مشابه همان نکته‌ای است که گفتیم بهتر است پایه‌های مبلمانتان قابل دیدن باشد. اگر انتهای پرده به زمین برسد، شما جریان موجود در اتاق را قطع می‌کنید. آنها نباید به زمین رسیده و روی آن کشیده شوند.

همانطور که در تصویر می‌بینید، یک راه حل مناسب گره زدن پرده‌ها و فاصله دادنشان از زمین است.

دکوراسیون اتاق خواب 12
 1. از پرده‌های تیره استفاده نکنید (یا حتی بهتر از آن، اصلا از پرده استفاده نکنید!)

شاید دلتان نخواهد آفتاب صبحگاهی اتاقتان را روشن کند، ولی نور طبیعی می‌تواند درک از فضای اتاق را بزرگتر کند. با ترکیب نور طبیعی با دیوار‌های رنگ شده و آئینه‌ها، بالافاصله متوجه تغییر خواهید شد. اما اگر واقعا پرده‌ می‌خواهید، از رنگ‌های تیره دوری کنید. بهترین راه برای بزرگتر جلوه‌ دادن اتاق خوابتان، استفاده از پرده‌های نازک و روشن، همانطور که در تصویر می‌بینید است.

دکوراسیون اتاق خواب 11
 1. از ملافه یا لحافی با رنگ روشن و با الگو‌های ساده استفاده کنید

از آنجایی که بحث دکوراسیون اتاق خواب مطرح است، ملافه‌ها یا لحاف‌های تختتان نقشی کلیدی در دکوراسیون بازی می‌کنند. هنگام انتخاب ملافه‌ها، از الگو‌ها و طرح‌های شلوغ و پر زرق و برق دوری کنید. می‌توانید از رنگ‌ها و طرح‌های متناسب با پرده‌ها استفاده کنید تا جریان موجود در اتاق حفظ شود.

در آخر سعی کنید از رنگ‌های روشن تر مانند تصویر فوق استفاده کنید تا اتاق خوابتان بزرگتر دیده شود.

دکوراسیون اتاق خواب 10
 1. از پرده‌های بلند استفاده کنید.

شاید همه در اتاق خوابشان پنجره‌های بزرگی که از زمین تا سقف هستند، نداشته باشند. اما حتی در این صورت هم شما می‌توانید از پرده‌های بلندی استفاده کنید که بالاتر از پنجره نصب شده و تا پائین تر از آن هم ادامه پیدا می‌کنند (اما به زمین نمی‌رسند). این موضوع باعث جلب توجه به سمت بالای اتاق شده و آن را بزرگتر جلوه می‌دهد.

دکوراسیون اتاق خواب 7

نمونه مناسبی از آن را می‌توانید با پرده‌های صورتی در تصویر ببینید.

 1. ساده انتخاب کنید.

این بهترین نکته در تمام طراحی‌ها است، اما هنگامی که بخواهید یک اتاق خواب کوچک را بزرگتر نشان دهید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. استفاده از جزئیات در دکوراسیون‌های غیر ضروری پس از مدتی فضایی شلوغ و غیر قابل استفاده را می سازد. چند عکس ساده، یک لامپ مناسب، و یک گیاه زیبا در گوشه‌ای از اتاق تمام چیزی است که این اتاق لازم دارد. یک اتاق تمیز و مرتب همیشه بزرگتر دیده می‌شود. انواع مختلف مبلمان‌، سرویس خواب و رخت‌ خواب‌ها را امتحان کنید. طرح اتاق را از نو بچینید و قفسه‌هایی برای استفاده حداکثری از فضای اتاق ایجاد کنید. طرحی ساده با هماهنگ سازی رنگ‌ها و الگو‌ها نه تنها ظاهر اتاق را دلچسب تر می‌کند، بلکه اتاق خواب کوچکتان را هم بزرگتر نشان می‌دهد.

دکوراسیون اتاق خواب 6

نظرات کاربران

Comments
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “اتاق خواب رویایی با رعایت 25 نکته ساده”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *