بهترین روش‌های تمیز کردن پارکت در وبلاگ لینوم فلکس

پارکت را چگونه تمیز کنیم؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

تمیز کردن پارکت با آب و مواد شوینده نامناسب باعث نابودی پوشش کف زیبا و گران‌قیمت خانه شما می‌شود. در واقع با تمیز کردن صحیح پارکت عمر آن را افزایش داده و برای آینده خود سرمایه‌گذاری خواهید کرد. یعنی، نیازی به تعویض زودهنگام آن نخواهید داشت. به‌طورکلی پاکسازی پارکت چوبی کار سختی نیست، بااین‌حال باید نکاتی را در این فرایند رعایت کنید. روش‌های از بین بردن لکه‌، براق کردن پارکت چوبی، از بین بردن گردوخاک و ضدعفونی کردن آن، متفاوت است. نکات گفته شده در این پارکت به شما کمک می‌کند تا پارکت خانه خود را با روش‌های امن، براق و تمیز کنید. 

استفاده از ماده شوینده؛ روش نظافتی حساس در حفظ سلامت و دوام پارکت

استفاده از شوینده‌های معمول خانگی در پاک کردن پارکت ممنوع است. به‌هیچ‌وجه مواد شوینده و مایع سفیدکننده را در شست‌وشوی پارکت به کار نبرید. درصورت استفاده از این مواد ، فوراً اقدام به پاک کردن سطح کنید. در هنگام خرید پوشش کف از فروشنده بخواهید تا بهترین تمیز کننده پارکت را معرفی کند. اغلب فروشگاه‌های فعال در زمینه پارکت، مایع مخصوص شستشوی پارکت را در اختیار خریدار قرار می دهند. 

در بعضی موارد استفاده نکردن از مواد شوینده معرفی شده توسط فروشگاه، ضمانت خرید و نصب پارکت و همین‌طور پارکت لمینت را باطل می‌کند. اگر نوع و جنس پارکت خود را نمی‌دانید، از مواد شوینده مخصوص این نوع پوشش کف در بازار استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود حتی پس از خرید شوینده مخصوص پارکت، ابتدا شوینده را بر قسمت کوچکی امتحان کنید تا آسیب احتمالی جزئی باشد.

حفظ دوام کفپوش با استفاده از شوینده‌های مخصوص پارکت

پاک کننده کفپوش کلری؛ سریع‌ترین راه‌حل از بین بردن لکه‌های مواد طبیعی 

در هنگام خرید کفپوش، شوینده مخصوص آن از سمت فروشنده در اختیارتان قرار می‌گیرد؛ معمولا ماده‌های شوینده برای لکه‌های مختلف متفاوت است. شوینده‌های کلری برای از بین بردن لکه‌های مواد طبیعی مثل چای، آبمیوه و خون کاربرد دارند. این نوع شوینده بسیار رقیق بوده و لکه‌ها را به سرعت از سطح پاک می‌کند. از کلر استخر نیز می‌توان برای تمیز کردن پارکت بر اثر آلودگی با لکه مواد طبیعی استفاده کرد.  

پاک‌کننده کفپوش دو قسمتی پروکساید؛ راهکار براق کردن پارکت چوبی

پاک‌کننده‌های دو قسمتی، یک شوینده مناسب برای براق کردن سطح پارکت چوبی، کفپوش طوسی تیره و کفپوش طوسی روشن به شمار می‌روند. هرچند که پاک‌کننده‌های کلری لکه‌ها را از سطح پارکت تمیز می‌کنند، اما تاثیری بر براق‌تر نشان دادن پارکت نخواهند داشت. در‌نتیجه اگر به‌دنبال براق کردن پوشش کف خود هستید، از پاک‌کننده دو فاز پروکساید استفاده کنید. 

پاک‌کننده کفپوش اسید اگزالیک؛ شوینده ضدعفونی‌کننده پارکت

برای از بین بردن زنگ‌زدگی پارکت از پاک‌کننده‌های اسید اگزالیک استفاده کنید. اسید اگزالیک خالصی برای تمیز کردن پارکت گزینه مناسبی به شمار می‌رود. این نوع پاک‌کننده کفپوش برای ضدعفونی کردن محل ادرار حیوان خانگی یا نوزاد استفاده می‌شود. 

از مواد شوینده با ترکیبات موم یا نفت استفاده نکنید؛ مگر اینکه پارکت شما یک لایه مومی داشته باشد. البته پارکت با لایه مومی رایج نیست. از‌این‌رو، پیشنهاد می‌شود تا با استفاده از محصولات نفتی، ریسک نکنید. موم و نفت باعث جذب گردوخاک شده و در نهایت با حرکت روی پارکت، خراش ایجاد می‌شود. 

شوینده‌های معمول خانگی؛ روشی نامناسب برای تمیز کردن پارکت چوبی

تمیز کردن پارکت با بخارشوی؛ روشی برای حذف لکه‌های قدیمی 

بخارشو برای تمیز کردن اساسی پارکت یک روش مناسب محسوب می‌شود. از آنجایی‌ که آب، پارکت را خراب می‌کند، از بخارشوی برای پاک کردن پارکت از آلودگی‌ها و تمیز کردن لکه‌های آن استفاده کنید. بخارشوی، بخار آب را با فشار بالایی به بیرون می‌فرستد. به همین دلیل حتی قدیمی‌ترین لکه‌ها نیز به‌راحتی از بین می‌روند. 

پارکت‌هایی با رنگ‌های روشن مثل پارکت طوسی و کفپوش کرم، کثیفی را بیشتر نشان می‌دهند؛ راه‌حل پاک کردن این لکه‌ها، استفاده از بخارشوی است. همچنین پارکت‌هایی که لایه مقاوم HDF دارند، به‌راحتی قابل شست‌وشو با با این دستگاه شست‌وشو هستند.

با وجود مزایای متعدد این روش، استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن پارکت را در فواصل زمانی کوتاه، باعث آسیب و کاهش عمر این پوشش کف می‌شود. در هنگام استفاده از بخارشوی به نوع پارکت نیز دقت کنید. تایل‌های پارکت‌ چوبی که با چسب به کف متصل شده باشند، بر اثر استفاده مکرر از بخارشوی، به‌مرور کنده می‌شوند. 

پارکت را چگونه تمیز کنیم؟ بخارشوی

تی اسفنجی نمدار؛ روش تمیز کردن سطحی پارکت چوبی

نباید با تی خیس پارکت را تمیز کرد؛ این نوع پوشش کف رطوبت را به‌سرعت جذب می‌کند. نمدار کردن اسفنج یا تی پارچه‌ای برای تمیز کردن پارکت کافی است. هر چند که پارکت و پارکت لمینت‌ یک لایه مقاوم به آب دارند، اما در صورت تماس مداوم با رطوبت، تایل‌های آن‌ها از بین می‌روند. با‌این‌وجود، تی اسفنجی با رطوبت کم یک روش مناسب برای براق کردن پارکت چوبی و کفپوش قهوه‌ای به شمار می‌رود.

اگر در سطح پارکت، بریدگی یا خراش مشاهده کردید، به هیچ وجه از مواد شوینده، و آب برای تمیز کردن پارکت استفاده نکنید. در این مواقع، بهترین راهکار استفاده از پارچه تمیز و نمدار است. رطوبت پارچه را کم نگه‌دارید تا ماندگاری پارکت کاهش نیابد. قبل از استفاده از پارچه نمدار، با جاروی ساده، گرد و غبار سطح را تمیز کنید. 

رفع کدری پارچه، با استفاده از تی نمدار

جارو؛ ابزاری برای برای تمیز کردن پارکت چوبی

گردوغبار روی سطوح را با جارو دستی یا برقی پاک کنید. برای از بین بردن گردوخاک پارکت نیازی به ماده شوینده یا بخارشوی نیست. تمیز کردن پارکت به براق شدن سطح زمین نیز کمک می‌کند و فضای خانه را تمیز نشان می‌دهد. 

استفاده از جارو؛ ساده‌ترین راه برای تمیز کردن پارکت

تمیز کردن صحیح پارکت؛ افزایش دوام و زیبایی سطح

اکنون که روش صحیح تمیز کردن پارکت را شناختید، دیگر نیازی به نگرانی خرابی پارکت‌ها بر اثر استفاده از مواد شوینده نامناسب نخواهید داشت. به کار بردن مایع شوینده مناسب پارکت، تی نمدار، بخارشوی و جارو کردن پارکت از راه‌های رفع آلودگی‌های این نوع پوشش کف محسوب می‌شود. در این مطلب، نحوه تمیز کردن پارکت را شرح دادیم تا در صرف زمان برای پاک کردن آلودگی‌های روی پارکت صرفه‌جویی کنید. فراموش نکنید شستن پارکت با آب و که از آب و مواد شوینده معمول خانگی ممنوع است؛ این مواد پارکت را خراب می‌کنند. اگر شما نیز در زمینه شستن پارکت تجربه‌ای مفید دارید، با بقیه کاربران به اشتراک بگذارید. 

نظرات کاربران

Comments
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پارکت را چگونه تمیز کنیم؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

ارتباط با ما