بررسی تفاوت‌های خانه مدرن و کلاسیک در بلاگ لینوم فلکس

تفاوت خانه مدرن و کلاسیک؛ مقایسه دو سبک محبوب در دکوراسیون

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

آیا تا‌به‌حال به این فکر کرده‌اید که چگونه خانه‌تان را طراحی و تزئین کنید؟ سبک مدرن انتخاب بهتری است یا استفاده از جلوه‌های کلاسیک و سنتی؟ در خانه‌های مدرن سادگی، خطوط هندسی و رنگ‌های خنثی ویژگی‌های برجسته هستند. در‌مقابل در خانه‌های کلاسیک از طرح‌ها و جزئیات پیچیده، رنگ‌های خیره‌کننده و مصالح طبیعی استفاده می‌شود. به‌طورکلی از نظر طراحی این دو سبک بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. هدف اصلی از طراحی داخلی منزل ایجاد احساس راحتی و خوشایند است و در نهایت سلیقه شما تعیین‌کننده خواهد بود. در این مقاله به بررسی تفاوت خانه مدرن و کلاسیک می‌پردازیم. بعد از مطالعه این مقاله و شناخت تمایزها و عناصر محبوب در سبک مدرن و کلاسیک، طراحی و انتخاب برای‌تان راحت‌تر خواهد بود.

تفاوت خانه مدرن و کلاسیک؛ دیوارهای ساده یا پر‌ نقش‌ونگار؟

سادگی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی به سبک مدرن است. به همین دلیل در این سبک دیوارها معمولا با یک رنگ روشن و خنثی پوشانده می‌شوند. ولی در مقابل گچ‌کاری یکی از شاخصه‌های اصلی طراحی دیوارها در سبک کلاسیک هستند. همچنین در این سبک طراحی ممکن است از رنگ‌های تند و کاغذ‌ دیواری‌های پرنقش‌ونگار استفاده شود.

البته استفاده از کاغذ دیواری فقط محدود به استفاده در خانه‌های به سبک کلاسیک نمی‌شود. برای ورود مدرنیته به منزل و محیط کارتان می‌توانید نمونه‌های کاغذ دیواری طرح مدرن را انتخاب کنید. طرح‌های هندسی و کاغذ دیواری‌هایی با رگه‌های طلایی یا نقره‌ای در کنار رنگ‌های تیره از پرطرفدارترین طرح‌های کاغذ دیواری برای خانه‌های مدرن هستند.

دیوارهای ساده از تفاوت‌های سبک مدرن نسبت‌به کلاسیک

تفاوت سبک مبلمان؛ در خانه مدرن و کلاسیک از چه مبلمانی استفاده کنیم؟

هر سبک دکوراسیون مبلمان مخصوص به خود را دارد که با همان نام شناخته می‌شود. یعنی برای خانه‌ای به سبک مدرن، مبلمان مدرن و برای سبک کلاسیک، مبل کلاسیک طراحی شده است. اگر برای خانه‌تان پرده و فرش‌هایی به سبک سنتی و کلاسیک انتخاب کرده‌اید، بهترین مبلمان برای چنین فضایی مبلمان کلاسیک هستند. این مبل‌ها معمولا پایه‌ها و دسته‌های چوبی منبت‌کاری شده به رنگ چوب یا طلایی دارند. استفاده از کاغذ دیواری کلاسیک جدید، پرده‌ها و لوسترهایی به همین سبک باعث هماهنگی میان وسایل و جلوه بیشتر طراحی می‌شود.

در‌خصوص خانه‌های مدرن نیز باید مبلمان مدرن را انتخاب کنید. این سبک مبلمان بر‌اساس الگوهای مینیمالیستی و با خطوط صاف طراحی می‌شوند. استفاده از چوب در طراحی مبلمان چوبی چندان مرسوم نیست. مبل‌های مدرن معمولا تمام پارچه‌ای و تک رنگ هستند یا پایه‌های فلزی ساده دارند.

ترکیب چوب و پارچه برای طراح مبلمان سبک کلاسیک

تفاوت خانه مدرن و کلاسیک از نظر انتخاب نوع پوشش کف

پوشش کف یکی دیگر از نقاط تمایز خانه‌های مدرن و کلاسیک هستند. در هر دو سبک از انواع پوشش‌ها همچون سنگ، سرامیک، پارکت و کفپوش استفاده می‌شود و تمایز آن‌ها مربوط به طرح و رنگ پوشش کف است. معمولا در خانه‌هایی به سبک کلاسیک، طراحان به استفاده از سنگ‌های طبیعی علاقه بسیاری دارند. پارکت‌ها با نقش چوب‌ طبیعی گزینه محبوب بعدی در سبک دکوراسیون کلاسیک محسوب می‌شوند.

قیمت سنگ و پارکت نسبت به قیمت کفپوش بیشتر است. اگر خانه‌ای کوچک دارید که به سبک مدرن تزیین شده است، ما به شما انتخاب کفپوش‌های پی وی سی را پیشنهاد می‌کنیم. این کفپوش‌ها تنوع طرح و رنگ بسیار بالایی دارند؛ بنابراین برای هر رنگ دکوری می‌توانید نمونه مناسب آن را پیدا کنید.

رنگ‌های مناسب برای خانه‌های مدرن و کلاسیک

تاکید در طراحی محیط‌های مدرن بر سادگی است. به همین دلیل در طراحی خانه‌های به سبک مدرن معمولا برای دیوارها و کف از رنگ‌های خنثی همچون سفید، طوسی، نقره‌ای، بژ و کرم به‌عنوان رنگ غالب استفاده می‌شود. به‌ کار بردن این رنگ‌ها در دکوراسیون خانه‌ به سبک مدرن حس راحتی و سادگی را القا می‌کند. در مقابل در سبک کلاسیک اغلب صحبت از رنگ‌های گرم و رنگ‌های هم‌خانواده قهوه‌ای است.

رنگ‌های قهوه‌ای، شیری و بژ معمولا رنگ‌های غالب در دکوراسیون کلاسیک هستند و در کنار آن‌ها رنگ‌های سورمه‌ای، سبز، زرشکی، طلایی و فیروز‌ه‌ای کاربرد بسیاری دارند. برای ایجاد تقارن و نظم وسایل خانه همچون پرده، مبلمان و کفپوش نیز از بین همین رنگ‌ها انتخاب می‌شوند. اختلاف پالت رنگی از اصلی‌ترین تفاوت خانه مدرن و کلاسیک به حساب می‌آید.

یکی از بخش‌های مهم خانه برای انتخاب رنگ پایه قسمت کف خانه است. کفپوش‌های پی وی سی از جمله پوشش‌های جدید کف هستند که کیفیت و تنوع رنگ بالایی دارند. به همین دلیل به راحتی می‌توانید کفپوش pvc متناسب با طراحی داخلی خانه‌تان را انتخاب کنید. این کفپوش‌ها هم برای خانه‌های مدرن و هم خانه‌های کلاسیک با هر رنگ دکوری مناسب هستند.

رنگ‌های گرم انتخاب غالب در سبک طراحی کلاسیک

نحوه طراحی سقف یکی دیگر از تفاوت‌های خانه‌ مدرن و کلاسیک

یکی از شاخصه‌های اصلی سقف‌ها در سبک کلاسیک گچ‌بری است. به‌طورکلی سقف‌‌ها در سبک کلاسیک طراحی پیچیده و تزیینات بسیاری دارند. در مقابل سقف خانه‌های مدرن معمولا صاف، یکدست و یک‌رنگ است. برای تزیین این بخش از خانه در سبک مدرن استفاده از نورپردازی‌ مخفی و کناف‌کاری بیشتر رواج دارد.

برای خروج از یکنواختی و ایجاد تعادل بین سقف ساده خانه‌های مدرن با دیوارها می‌توانید از کاغذ دیواری طرح سنگ استفاده کنید. طرح سنگ یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین انواع کاغذ دیواری در طراحی دکوراسیون داخلی است. به‌این‌ترتیب هم دیواری جذاب خواهید داشت و هم هزینه کمتری نسبت به سنگ‌کاری پرداخت می‌کنید.

تفاوت مدل وسایل تزیینی در خانه‌های مدرن و کلاسیک

وسایل تزیینی در خانه‌های مدرن معمولا ساده و انتزاعی هستند. شاهد حضور یک رنگ در این وسایل هستید و در ساخت آن‌ها بیشتر از مصالح مدرن همچون فلز، پلاستیک و مواد مصنوعی استفاده شده است. یک ویژگی دیگر برخی از وسایل تزیینی مخصوص سبک مدرن، چند‌کاره بودن آن‌هاست. به‌عنوان مثال یک میز ممکن است به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که علاوه‌بر کاربرد، به‌عنوان یک عنصر تزیینی به‌نظر برسد.

در مقابل وسایل تزیینی خانه‌های کلاسیک پیچیدگی و جزییات بیشتری دارند. در طراحی این وسایل از رنگ‌های جذاب و خیره‌کننده همچون قرمز، طلایی، آبی سیر و سبز استفاده می‌شود. این رنگ‌ها به فضا گرما و شکوه خاصی می‌بخشند. در ساخت این وسایل نیز بیشتر از مواد طبیعی همچون چوب، مرمر و کریستال استفاده می‌شود.

استفاده از مواد مصنوعی برای ساخت وسایل تزیینی خانه سبک مدرن

طراحی زیبا و منحصربه‌فرد با شناخت تفاوت خانه مدرن و کلاسیک

در این مقاله چند شاخصه اصلی تفاوت خانه و مدرن را مورد بررسی قرار دادیم. با شناخت این تمایزها راحت‌تر می‌توانید سبک مورد‌علاقه‌تان را پیدا کنید. سبکی که بیشترین انطباق را با ذوق و سلیقه‌تان دارد. همچنین شناخت تفاوت‌ها میان خانه و مدرن باعث می‌شود که هنگام خرید وسایل منزل، انتخاب رنگ‌ها و متریال دیوار، سقف و کف با آگاهی و دقت بالا دست به انتخاب بزنید. به‌این‌ترتیب یک فضای زیبا و کالا منطبق با سبک طراحیتان خواهید داشت. اگر از تفاوت‌های خانه‌های کلاسیک و مدرن مورد دیگری به ذهنتان می‌رسد، خوشحال می‌شویم که دیدگاهتان را با ما و خوانندگان در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

Comments
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تفاوت خانه مدرن و کلاسیک؛ مقایسه دو سبک محبوب در دکوراسیون”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

ارتباط با ما