کفپوش بهتر است یا لمینت؟ کدام را بخریم؟

کفپوش بهتر است یا لمینت؟ بررسی تفاوت‌های دو متریال محبوب

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

هنگامی که به‌دنبال یک کفپوش جدید برای خانه خود می‌گردید، با جدی‌ترین معضل و چالش روبه‌رو خواهید شد؛ کفپوش بهتر است یا لمینت؟ کدام را انتخاب کنم؟ یا اصلا با یکدیگر چه تفاوتی دارند؟ کفپوش‌های طرح چوب، همیشه روی مد هستند و هیچ‌وقت تکراری نمی‌شوند. کفپوش منظور همان چوب طبیعی است و لمینت، کفپوشی که مشابه با طرح چوب به‌صورت مصنوعی تولید می‌شود. هر دو این کفپوش‌ها مزایا و معایبی دارند. ما در این مقاله به بررسی تفاوت‌ها و مزایای هر یک می‌پردازیم. پس از خواندن این مقاله، پاسخی برای سوال کفپوش بهتر است یا لمینت پیدا خواهید کرد.  

 

تفاوت ظاهری کفپوش با لمینت در چیست؟

کفپوش همان‌طور که از نامش پیدا است، برای پوشش کف استفاده می‌شود. متریال کفپوش، چوب طبیعی است که در کارخانه به ضخامت و ابعاد مشخص برش داده می‌شود. سپس با پرداخت‌های مختلف، جلوه‌ای براق یا مات به آن می‌دهند. در اطراف تخته‌های کفپوش چوبی، برش‌هایی داده می‌شود تا هنگام نصف درون یکدیگر قفل شوند. خرید کفپوش به دو شکل پرداخت شده و خام صورت می‌گیرد و پرداخت کفپوش خام پس از نصب در محل، انجام می‌شود. ظاهر ارزان‌ترین کفپوش طبیعی از لمینت بسیار زیبا‌تر و جذاب‌تر است. 

لمینت ابتدا با یک لایه مرکزی آغاز می‌شود. این لایه از خرده چوب و چسب‌های صنعتی مانند رزین تشکیل شده است. سپس روی این لایه، ورق دیزاین‌شده به طرح چوب و سایر متریال‌ها قرار می‌گیرد. روی این لایه، یک محافظ مقاوم در برابر خش و لکه تعبیه می‌شود تا دوام لمینت افزایش یابد. ضخامت لمینت بسیار کمتر از کفپوش چوبی و در حدود ۶ تا ۱۲ میلی متر است. 

ظاهر لمینت مانند کفپوش چوبی واقعی به‌نظر می‌رسد

مقاومت در برابر گرما و رطوبت؛ کفپوش بهتر است یا لمینت؟

هر کفپوش، ویژگی‌های خاصی دارد که متناسب با این ویژگی‌ها باید محل مناسب نصب آن‌ها را پیدا کنید. با آن‌که نصب کفپوش چوبی در سراسر خانه بسیار طرفدار دارد، ولی این کفپوش‌ها در محیطی مانند آشپزخانه خیلی سریع از بین می‌روند. رطوبت در کف یا روی کفپوش چوبی، باعث تخریب بافت چوب می‌شود. به همین دلیل، این کفپوش حتی روی کف‌های بتنی نیز نصب نمی‌شود. کفپوش چوبی را می‌توانید روی سیستم گرمایش از کف نصب کنید، ولی با افزایش دما، تخته‌های کفپوش از هم جدا می‌شوند و بین آن‌ها فاصله خواهد افتاد. ولی پس از کاهش مجدد دما، این فاصله از بین می‌رود. 

یکی از دلایل تفاوت قیمت لمینت کف، مقاومت برخی از مدل‌های لمینت به رطوبت و آب است. سطح لمینت به‌شدت در برابر آب و رطوبت مقاوم ساخته می‌شود. ولی اگر این رطوبت از لبه‌های لمینت به لایه چوبی مرکزی برسد، باعث ورم‌کردگی و آسیب چوب لمینت می‌شود. پس فرقی ندارد که کفپوش چوبی باشد یا لمینت، بهتر است از نصب هر دو آن‌ها در محیط‌های مرطوب، مانند دستشویی و آشپزخانه بپرهیزید. البته مقاومت لمینت در برابر گرما بسیار بالا است. به همین دلیل، می‌توانید بدون نگرانی از باز شدن اتصالات، لمینت را روی سیستم گرمایش از کف نصب کنید.  

نصب غیر‌تخصصی کفپوش؛ جدا‌شدن اتصالات بین تخته‌ها هنگام تغییر دما

محافظت و نگهداری؛ نظافت کفپوش بهتر است یا لمینت؟

اکثر صاحبان خانه دوست دارند کفپوشی داشته باشند که نظافت آن به آسانی انجام شود. اگر می‌خواهید بدانید که نظافت کفپوش بهتر است یا لمینت؛ باید گفت که لمینت کف پذیرایی یا کفپوش چوبی اتاق خواب، به‌سادگی با یک جارو و طی نم‌دار با مواد مخصوص کفپوش و لمینت انجام می‌شود. نکته مهم در نظافت این کفپوش‌های چوبی، استفاده نکردن از طی خیس است. همچنین، به‌هیچ‌عنوان از جارو بخار، نباید برای نظافت لمینت یا پارکت چوبی استفاده کرد. همچنین، هیچ‌یک از این کفپوش‌‌ها نیازی به استفاده از وکس ندارند. 

نظافت آسان با جارو و طی نم‌دار؛ اولین شباهت کفپوش و لمینت 

دوام و عمر کفپوش بهتر است یا لمینت؟

کفپوش‌های چوبی، به‌عنوان یک پوشش عمری برای خانه شما محسوب می‌شود و حتی شاید هم بیشتر! فقط در شرایط خاص مانند سیل است که امکان از بین رفتن این کفپوش وجود دارد. کفپوش چوبی باید با مواد خاص و در بازه‌های مشخصی که بستگی به نوع نگهداری و پرداخت روی کفپوش دارد، مجدداً پرداخت شود. این کار باید توسط یک حرفه‌ای انجام شود. زیرا تعداد دفعاتی که می‌توانید از پرداخت مجدد استفاده کنید، بسیار محدود است. 

لمینت معمولاً مقاومت خوبی در برابر ضربه دارد. ولی هنگامی که یک جسم سنگین، با قدرت بالایی به لمینت برخورد کند، امکان ایجاد فر‌و‌رفتگی و آسیب وجود خواهد داشت. کارشناسان دکوراسیون داخلی، عمر لمینت را ۱۰ سال تخمین زده‌اند. در‌صورت آسیب به هر یک از تخته‌های لمینت، شما می‌توانید به راحتی آن را عوض کنید. البته اگر از موارد کاهنده عمر لمینت دوری کنید، شاید بیشتر از ده سال نیز بتوانید از این کفپوش ارزان بهره‌مند شوید. این موارد شامل رطوبت، خراش شدید با جسم خارجی و در بعضی موارد اشعه UV خورشید است. به همین دلیل است که لمینت برای نصب به‌عنوان کفپوش آشپزخانه اصلا مناسب نیست.

نصب؛ لمینت بسیار آسان‌تر از کفپوش چوبی

حتماً باید نصب کفپوش‌های چوبی را به یک کارشناس خبره بسپارید. برای نصب تخته‌های کفپوش چوبی، به چکش و منگنه‌های مخصوص نیاز است. کفپوش چوبی خام، پس از نصب باید سمباده‌کشی و پرداخت شود. البته اگر کفپوش را از کارخانه به‌صورت پرداخت‌شده می‌خرید، دیگر نیازی به سمباده‌کشی و پرداخت در محل ندارد. 

نصب لمینت کف ساختمان بسیار آسان است. تخته‌های به‌راحتی با یک ضربه آرام درون یکدیگر محکم می‌شوند و نیازی به چسب یا اتصالات اضافه نیست. البته برای زیر‌سازی نیاز به یک لایه نازک فوم دارند. ولی همین لایه نازک، نصب لمینت را بسیار آسان کرده است. 

نصب لمینت؛ بدون نیاز به ابراز و چسب‌های شیمیایی

راحتی و آرامش؛ لمینت بدون ایجاد صدا

تخته‌های کفپوش چوبی، بسیار سفت و محکم هستند و هنگام راه رفتن حیوانات خانگی و راه رفتن با کفش روی آن صدا ایجاد می‌شود. در مقابل، لمینت از آن‌جایی که روی لایه نازکی از فوم اجرا می‌شود، به عنوان کفپوش نرم به‌حساب می‌آید. با‌این‌وجود، لمینت نیز مانند کفپوش چوبی، هنگام راه رفتن حیوانات خانگی و راه رفتن با کفش پاشنه بلند، تولید صدا می‌کند. ولی بسیاری از افراد، لمینت را انتخاب بهتری برای داشتن خانه‌ای آرام و راحت معرفی کرده‌اند.  

قیمت متریال چوب طبیعی از لمینت گران‌تر است

کفپوش‌های چوبی، به‌دلیل استفاده از متریال طبیعی، بسیار گران‌تر هستند. اگر از چوب‌های نادر و محکم استفاده شود، قیمت آن بیشتر نیز خواهد شد. ولی لمینت قیمتی بسیار مناسب دارد. شما می‌توانید با کمترین هزینه، خانه خود را با کفپوشی باکیفیت و مشابه با چوب طبیعی زیبا کنید. هرچقدر لایه رویی و محافظ لمینت ضخیم‌تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود ولی همچنان به پای قیمت بالای کفپوش چوبی نخواهد رسید. 

لمینت یا کفپوش متناسب با بودجه خود را از کجا بخرم؟

در این مقاله با بررسی تفاوت‌های لمینت و کفپوش چوبی، سوال کفپوش بهتر است یا لمینت را پاسخ دادیم. اگر بودجه محدودی برای تغییر دکوراسیون خانه خود ندارید، پس انتخاب‌های پیش‌روی شما نیز بیشتر است. ولی اگر با بودجه محدود، قصد خرید با‌کیفیت‌ترین کفپوش را دارید، پیشنهاد ما، نصب لمینت خواهد بود. در لینوم فلکس می‌توانید انواع لمینت‌های با‌کیفیت و قیمت مناسب را پیدا کنید. تنوع لمینت‌های لینوم فلکس، انتخاب را برای شما راحت‌تر خواهد کرد. اگر سوالی در‌خصوص نحوه انتخاب کفپوش یا لمینت دارید، در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان دکوراسیون لینوم فلکس به آن پاسخ دهند و شما را راهنمایی کنند. 

نظرات کاربران

Comments
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کفپوش بهتر است یا لمینت؟ بررسی تفاوت‌های دو متریال محبوب”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

ارتباط با ما