بررسی مراحل کندن کاغذ دیواری قدیمی

راهنمای کامل کندن کاغذ دیواری در ۳ مرحله ساده

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌ها برای تغییر دکوراسیون منزل و محل کار کندن کاغذ دیواری‌ها قدیمی و نصب مدل‌های جدید است. کندن کاغذ دیواری قدیمی یکی از کارهایی است که باید با دقت بالایی انجام شود. این پروسه علاوه‌بر دقت، به حوصله و زمان نیاز دارد. ابتدا همه وسایلی که نیاز دارید را آماده کرده و سپس کار لایه‌برداری و جداسازی را آغاز کنید. با رعایت دستورالعمل ساده‌ای که در این مقاله برای شما تهیه کرده‌ایم، کندن کاغذ دیواری آنقدرها هم که به نظر می‌رسد کار دشواری نخواهد بود. بعد از مطالعه این مقاله قادر خواهید بود که کاغذ دیواری‌های قدیمی را به روش کاملا اصولی از دیوار جدا کنید.

۱. مرحله آماده‌سازی و تخلیه اتاق قبل از شروع پروسه کندن کاغذ دیواری‌ 

قبل از انجام هر کار فنی و مربوط به تعمیر و بازسازی مانند کندن کاغذ دیواری باید ابتدا وسایل مورد‌نیازتان را تهیه کنید. برای جدا کردن کاغذ دیواری به ابزاری مانند سطل آب، بطری مجهز به سری اسپری، دستمال پارچه‌ای، سمباده کاغذی (درجه متوسط)، اسفنج، نوار چسب پهن کاغذی، کاردک فلزی، وسایل ایمنی (ماسک تنفسی، دستکش و عینک)، نردبان و پیچ گوشتی نیاز دارید. 

در مرحله آماده‌سازی یکی دیگر از کارهای مهمی که باید انجام دهید تخلیه اتاق است. قبل از اینکه کار جداسازی کاغذ دیواری‌های قدیمی را شروع کنید، برای جلوگیری از آسیب وسایل، اتاق باید به‌طورکامل تخلیه شود. همچنین همه وسایل روی دیوار مانند ساعت و تابلوها را بردارید. بعد از جدا کردن کاغذ دیواری‌های قدیمی و جایگزین کردن آن‌ها با مدل‌های جدید، ما به شما خرید کاغذ دیواری قابل شست‌وشو را پیشنهاد می‌کنیم. توجه داشته باشید که قیمت کاغذ دیواری قابل شستشو نسبت به نمونه‌های معمولی بالاتر است اما طول عمر بیشتری دارد. 

آماده‌سازی اتاق، گام اول برای جداسازی کاغذ دیواری قدیمی 

نحوه آماده‌سازی کف و ارتباط آن با جدا کردن کاغذ دیواری‌ها

اگر برای کف ساختمان از پارکت لمینت یا هر نوع کفپوش دیگری استفاده شده است، روی آن را با یک محافظ پلاستیکی بپوشانید تا از آسیب به کف حین انجام عملیات جداسازی کاغذ دیواری جلوگیری شود. برای جدا‌سازی کاغذ دیواری معمولی باید از اسپری آب استفاده کنید و آن را روی سطح کاغذ بپاشید. به همین دلیل حتما باید کف اتاق و قرنیزهای چوبی پوشانده شوند. به کمک چسب کاغذی لبه‌های محافظ را در قسمت بالای قرنیزها محکم کنید. برای اطمینان بیشتر بهتر است که یک پلاستیک دیگر هم روی محافظ قرار دهید. برای پوشاندن کف اتاق از پارچه نیز می‌توانید استفاده کنید؛ اما محافظ پلاستیکی گزینه بهتر و مطمئن‌تری است.

برای مشاهده انواع طرح‌های جدید متناسب با فضا و سلیقه‌تان و اطلاع از قیمت آلبوم کاغذ دیواری می‌توانید به بخش کاغذ دیواری در سایت لینوم فلکس مراجعه کنید.

قطع کردن برق و جداسازی وسایل روی دیوار برای کندن راحت‌تر کاغذ دیواری

یکی دیگر از مراحل آماده‌سازی اتاق برای جدا کردن کاغذ دیواری، قطع برق و جداسازی وسایل روی دیوار مخصوصا برای جدا کردن کاغذ دیواری پشت تلویزیون لاکچری است. به‌این‌ترتیب عملیات با دقت و امنیت بیشتری انجام خواهند شد. 

برای تامین برق مورد‌نیاز هنگام کار می‌توانید از ابزار روشنایی شارژی استفاده کنید. برای قطع برق، فیوز پریزها و روشنایی اتاق را در حالت خاموش قرار دهید. سپس وسایل روشنایی، روکش‌­های صفحه‌کلید، روکش‌های پریز برق، توری‌‌ها و دریچه‌ها باید از سطح دیوار جدا شوند. دور جای پریز‌ها و دریچه‌ها بهترین محل برای شروع جداسازی کاغذ دیواری‌های قدیمی است. توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از گم شدن و آسیب، همه وسایل جدا شده را در یک کیسه قرار دهید. 

۲- لایه‌برداری، اسپری کردن و خراشیدن؛ مرحله اصلی کندن کاغذ دیواری 

برای شروع این مرحله ابتدا باید نوع کاغذ دیواری‌ و متریال آن‌ها را بررسی کنید. برخی از کاغذ دیواری‌‌ها با متریالی ساخته شده‌اند که بدون نیاز به هیچ وسیله‌ای می‌توان آن‌ها را از دیوار جدا کرد. برای بررسی این موضوع از یک کاردک فلزی برای بلند کردن لبه کاغذ دیواری استفاده کنید. اگر کاغذ دیواری طرح سنگ یا هر طرح دیگری به‌راحتی از دیوار جدا شد و ردی باقی نگذاشت با کاغذ دیواری قابل جداسازی روبه‌رو هستید؛ اما اگر جداسازی به‌راحتی انجام نشد یا اثری روی دیوار به جا گذاشت باید مراحل لایه‌برداری، اسپری کردن و خراشیدن را به ترتیب انجام دهید. برای جداسازی برخی برگه‌ها از سطح دیوار مانند کاغذ دیواری‌های ضد آب نیز به دستگاه بخار (اتو بخار یا بخارشوی) نیاز خواهید داشت.

بررسی دیوارها قبل از شروع لایه‌برداری کاغذ دیواری 

لایه‌برداری کاغذ دیواری از گوشه‌ها یا نزدیک صفحه کلید‌ها 

کار لایه‌برداری برای جدا کردن کاغذ دیواری را از گوشه‌های دیوار یا نزدیک کلید و پریز برق شروع کنید. برای راحتی و بالا رفتن سرعت کار، از یک کاردک کمک بگیرید. این کار را با احتیاط انجام دهید تا کاردک آسیبی به پوشش گچ دیوار وارد نکند. ابتدا لایه رویی کاغذ دیواری را تا جایی‌که ممکن است با دست بردارید. برای کندن لایه پشتی نیز استفاده از اسپری آب کار را راحت‌تر می‌کند.

برای اینکه بعد از مدت کوتاهی مجددا مجبور به تعویض کاغذ دیواری‌ها نشوید ما به شما خرید مدل‌های قابل شست‌و‌شو را توصیه می‌کنیم. براساس قابلیت شست‌وشو، طرح و متراژ قیمت کاغذ دیواری راه پله، اتاق و سالن‌های پذیرایی از یکدیگر متفاوت خواهند بود.

آب‌کاری کاغذ دیواری با استفاده از اسپری آب و اسفنج

در این مرحله برای جداسازی بخش‌های باقیمانده می‌توان از اسپری آب کمک گرفت. ابتدا یک ظرف اسپری را با آب داغ پر کنید. بطری اسپری به شما این امکان را می‌دهد که منطقه وسیع‌تری را با سرعت بیش­تری خیس کنید. با استفاده از اسفنج و کشیدن آن روی کاغذ دیواری هم سطح پشتی به‌طورکامل خیس می‌شود. برای قسمت‌های هم که کاغذ به سختی به دیوار چسبیده است یک راه‌حل مناسب وجود دارد. ابتدا این قسمت‌ها را علامت‌گذاری کرده و سپس با استفاده از ابزار مناسب روی سطح سوراخ‌های کوچک ایجاد کنید. به‌این‌ترتیب آب به زیر کاغذ دیواری نفوذ می‌کند و به‌راحتی جدا می‌شود. توجه داشته باشید که استفاده از آب گرم اثربخشی بیشتری دارد. 

تفکیک راحت کاغذ از دیوار به کمک اسپری آب

۳- تمیز کردن چسب کاغذ دیواری؛ آخرین مرحله‌ای که باید انجام دهید

یک لایه زیر کاغذ دیواری قرار دارد که هنگام نصب کاغذ برای چسباندن آن مورد استفاده قرار گرفته است. این چسب را بعد از جداسازی کاغذ‌ دیواری‌های قدیمی می‌توان به کمک کاردک و آب داغ از روی دیوار برداشت. این چسب باید به‌طورکامل از روی دیوار برداشته شود. در غیر‌این‌صورت، ممکن است چسب خشک شود و زیر رنگ تازه ترک ایجاد کند. این موضوع باعث ایجاد حباب و پوسته شدن کاغذ دیواری‌های جدید می شود.  

اگر پس از کندن کاغذ دیواری، هنگام لمس دیوار احساس چسبندگی می‌کنید، به این معنی است که هنوز چسب روی دیوارها وجود دارد. برای از بین بردن کامل چسب از یک دستمال پارچه‌ای مرطوب کمک بگیرید. 

استفاده از اسپری حلال چسب برای پاک کردن کامل دیوار 

گاهی اوقات نیروی شما و استفاده از آب گرم برای جدا کردن کامل چسب کاغذ دیواری کافی نیست. در این شرایط بهتر است از اسپری حلال چسب استفاده کنید. ابتدا باید محلول روی چسب اسپری شود. سپس به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه منتظر بمانید. بعد از سپری شدن زمان ذکر شده، دیوارها را با آب گرم بشویید یا از یک دستمال مرطوب برای چسب باقیمانده که به حالت ژله‌ای در آمده است کمک بگیرید. بعد از اینکه چسب به‌طورکامل خراشیده شد، یک اسفنج را خیس کنید و با فشار آب اضافی آن را بگیرید. سپس دیوارها را از بالا به پایین پاک کنید و بگذارید خشک شوند.

تغییرات چشمگیر در دکوراسیون با تعویض کاغذ دیواری‌های قدیمی 

انتخاب یک طرح‌ تازه، قدیمی شدن و صدمه دیدن کاغذ دیواری‌های قدیمی یا تغییر دکوراسیون از مهم‌ترین دلایلی هستند که منجر‌به حذف کاغذ دیواری‌های قدیمی و انتخاب مدل‌های جدید‌تر می‌شود. برای جلوگیری از هر‌گونه آسیب به دیوار باید فرآیند جداسازی کاغذ دیواری‌های قدیمی با دقت و حوصله فراوانی انجام شود. در این مقاله با نحوه کندن کاغذ دیواری در سه مرحله ساده آشنا شدیم. با پشت سر گذاشتن این مراحل خودتان می‌توانید کار جداسازی کاغذ دیواری را انجام دهید. فقط کافیست که وسایل مورد‌نیاز را به‌طورکامل آماده کنید. 

به یاد داشته باشید که پس از کندن کاغذ دیواری و از بین بردن چسب‌‌های باقیمانده باید ۱۲ ساعت صبر کنید. اگر در فرایند جداسازی، روی دیوار سوراخی ایجاد کرده‌­اید، به کمک بتونه آن را پر کنید. اگر قصد دارید دیوارها را با کاغذ دیواری جدید بپوشانید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از نصب از پرایمر اکریلیک استفاده کنید. اگر به ذهن شما هم نکته خاصی برای جدا کردن کاغذ دیواری از دیوار می‌رسد خوشحال می‌شویم که آن را در قسمت دیدگاه‌ها با ما و خوانندگان مجله لینوم فلکس به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

Comments
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “راهنمای کامل کندن کاغذ دیواری در ۳ مرحله ساده”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

ارتباط با ما