کندن کاغذ دیواری

کندن کاغذ دیواری در 3 مرحله (راهنمای کامل و ساده)

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

راهنمای کامل کندن کاغذ دیواری

کندن کاغذ دیواری قدیمی کمی کار می خواهد، اما حذف کاغذ دیواری آنقدرها هم سخت نیست، به خصوص اگر دستورالعمل های ساده ما را دنبال کنید. آماده باشید چون پروژه کندن کاغذ دیواری نیاز به حوصله و وقت دار. احتمالا در ابتدا بیش­تر از آنچه پیش‌بینی می­ کردید زمان ببرد! این امری طبیعی است، پس استرس نداشته باشید.

قبل از شروع کار حتماً اتاق را تخلیه کنید تا وسایل شما آسیب نبینند. بسته به نوع کاغذ دیواری‌ مانند کاغذ دیواری جداشدنی یا ضدآب، ممکن است لازم باشد زمان بیش­تری را صرف کندن کاغذ دیواری کنید. پس از کندن، باید چسب یا خمیر زیر آن را تمیز کنید.

پس از آن، شما می تواند دیوارها را برای شروع پروژه بعدی خود آماده کنید!

مراحل کندن کاغذ دیواری چگونه است؟

کندن کاغذ دیواری در سه مرحله خلاصه می شود که عبارتند از:

  1. آماده‌سازی اتاق
  2. لایه‌برداری، اسپری کردن و خراشیدن کاغذ دیواری
  3. تمیز کردن چسب کاغذ دیواری
کندن کاغذ دیواری

چه ابزاری برای کندن کاغذ دیواری نیاز است؟

ابزار مورد نیاز برای کندن کاغذ دیواری های کهنه

سطل آب، بطری مجهز به سری اسپری

چند تکه پارچه (دستمال پارچه ای)

سمباده کاغذی (درجه متوسط)

اسفنج

نوارچسب پهن کاغذی

کاردک فلزی

وسایل ایمنی (ماسک تنفسی، دستکش و عینک)

نردبان

پیچ گوشتی

آماده‌سازی اتاق جهت کندن کاغذ دیواری

گام نخست برای کندن کاغذ دیواری

تمام وسایل و مبلمان را از اتاقی که قصد کندن کاغذ دیواری آن را دارید تخلیه کنید. اگر مبلمانی وجود دارد که برای جابجایی خیلی سنگین است، آن را به‌طور کامل با پلاستیکی یا پارچه بپوشانید. هنگامی که کاغذ دیواری از دیوارها جدا می­شوند؛ می ­توانند گرد و غبار و کثیفی زیادی را آزاد کنند!

تمام وسایل متصل به دیوارها  را بردارید. مثل تابلوها و …

گام دوم

اگر کف ساختمان از پاکت لمینت و یا هر نوع کفپوش پوشیده شده است با پوشاندن کف اتاق با ورقه پلاستیکی از آن محافظت کنید. از نوار چسب کاغذی برای محکم کردن ورقه‌های پلاستیکی در بالای قرنیزهای، اطراف اتاقی که در آن کار می­ کنید استفاده کنید. یک ورق پلاستیکی دیگر را روی زمین قرار دهید تا کف در معرض آسیب قرار نگیرد.

نکته: برای جدا سازی کاغذ دیواری معمولی نیاز است از اسپری آب به روی سطح کاغذ دیواری استفاده کنید. حتماً کف اتاق و قرنیزهای چوبی اتاق را بپوشانید.

البته می­توانید از پارچه برای کف استفاده کنید، اما پلاستیک برای پوشاندن قرنیزها گزینه بهتری است.

گام سوم

برق اتاق یا سالنی را که در آن مشغول به کار هستید را حتماً قطع کنید. نورافکن‌ها را به پریزهای اتاق‌های دیگر وصل کنید و از سیم‌های بلند استفاده کنید تا بتوانید آن‌ها را در محل کار خود داشته باشید. برای قطع برق، تابلوی برق اصلی ساختمان را پیدا کنید. فیوز پریزها و روشنایی اتاق را در حالت خاموش قرار دهید. فراموش نکنید قبل از شروع بکار از قطع برق مطمئن شوید.

وسایل روشنایی، روکش­های صفحه‌کلید، روکش‌های پریز برق، توری­ ها، دریچه­ ها و هر چیز دیگری که به دیوار متصل است باید جدا شوند. از یک پیچ گوشتی استفاده کنید و تمام پیچ‌ها و سخت‌افزار را در یک کیسه پلاستیکی ضدآب قرار دهید تا چیزی آسیب نبیند.

نکته: نواحی زیر وسایل، بهترین مکان برای شروع کندن کاغذ دیواری هستند!

مرحله اصلی کندن کاغذ دیواری لایه‌برداری، اسپری کردن و خراشیدن

گام اول بررسی کاغذ دیواری

کاغذ دیواری را بررسی کنید تا ببینید با چه نوع متریالی کار می ­کنید. در برخی موارد، می­توانید به‌سادگی کاغذ دیواری را بدون نیاز به استفاده از هیچ محصول دیگری جدا کنید. از یک جسم تیز مانند کاردک فلزی برای بلند کردن لبه کاغذ دیواری استفاده کنید.

اگر به‌راحتی شروع به کنده شدن کرد و ردی از خود باقی نگذاشت، با کاغذ دیواری قابل جداسازی کار می‌کنید. اگر پشته‌ای به‌ جا می‌گذارد یا اگر تکان نمی‌خورد، باید از آب برای کمک در فرآیند کندن کاغذ دیواری استفاده کنید.

نکته: برخی از کاغذ دیواری­ های جهت کنده شدن از سطح دیوار حتما به دستگاه بخار ساز (اصطلاحا اتو بخار یا بخار شوی) نیاز داند. از جمله کاغذ دیواری های ضد آب، اما قبل از استفاده از دستگاه بخار، ابتدا از آب گرم استفاده کنید.

گام دوم دقت در کندن کاغذ دیواری

برای کندن کاغذ دیواری از گوشه های دیوار یا نزدیک صفحه‌ کلید شروع کنید. می توانید برای انجام راحت تر این کار از یک کاردک استفاده کنید تا کاغذ دیواری را از دیوار جدا کنید. دقت کنید که کاردک پوشش گچ دیوار را خراب نکند. تا جایی که می‌توانید کاغذ دیواری را با دست بردارید تا پشت کاغذ دیواری را آشکار کنید. ابتدا لایه رویی کاغذ دیواری را بردارید و لایه پشتی را در معرض دید قرار دهید، آب کار را برای کندن لایه پشتی راحت­تر می­ کند.

گام سوم نحوه کندن بخش ها جدا نشده کاغذ دیواری از دیوار

اگر کاغذ دیواری از دیوار جدا نشد آن را علامت بزنید. هر بار، ممکن است با قسمتی از کاغذ دیواری­­ روبرو شوید که سخت به دیوار چسبیده است و به راحتی جدا نمی­ شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، از یک ابزار برای ایجاد سوراخ­ های کوچک در سطح آن استفاده کنید تا آب به زیر کاغذ دیواری نفوذ کند.

گام چهارم استفاده از اسپری آب و اسفنج

یک ظرف اسپری را با آب داغ پر کنید. بطری اسپری به شما این امکان را می‌دهد که منطقه بیش­تری را با سرعت بیش­تری بپوشانید؛ اما خیساندن یک اسفنج در سطل آب گرم به شما امکان می‌دهد تا سطح پشتی را کاملاً خیس کنید.

هرچه آب گرم­تر باشد، در کندن کاغذ دیواری مؤثرتر خواهد بود.

لایه پشت کاغذ دیواری را با آب اشباع کنید تا نرم شود. اشکالی ندارد اگر هنوز بخش­ هایی از کاغذ دیواری باقی مانده باشد که نتوانید آن‌ها را جدا کنید. فقط آن مناطق را نیز اسپری کنید. بعد از مدتی می توانید آن را با کاردک به راحتی بتراشید. اگر با دیوارهای گچی کار می‌کنید، به میزان آبی که اسپری می­ کنید توجه داشته باشید،سعی کنید فقط به‌ اندازه مورد نیاز، آب اسپری کنید و کمی حوصله به خرج دهید.

گام پنجم در کار عجله نکنید!

در بازه زمانی مختلف  وری دیوار کار کنید تا همه چیز را بردارید. حتی مقدار کمی از کاغذ دیواری یا چسب کاغذ دیواری که باقی مانده باشد، زیر لایه رنگ تازه یا لایه جدید کاغذ دیواری ظاهر ناصافی ایجاد می کند. در صورت نیاز استراحت کنید و از پروژه خود فاصله بگیرید. عجله نداشته باشید و از هیچ مواد شیمیایی جهت جدا سازی کاغذ دیواری استفاده نکنید.

تمیز کردن چسب کاغذ دیواری

گام اول

در زیر کاغذ دیواری، یک لایه چسب چسبنده، که در ابتدا برای چسباندن کاغذ دیواری استفاده می‌شود. تا جایی که می­توانید چسب را با یک کاردک بردارید یا بتراشید. باید چسب را به‌طور کامل بردارید؛ در غیر این صورت، ممکن است چسب خشک شود و زیر رنگ تازه ترک ترک ایجاد کند و باعث حباب زدن و پوسته شدن آن شود. کندن چسب را با کمک آب داغ و تراشیدن کاردک انجام دهید.

نکته: اگر حتی پس از کندن کاغذ دیواری، هنگام لمس دیوار احساس چسبندگی می کنید؛ به این معنی است که هنوز چسب روی دیوارها وجود دارد. از دستمال پارچه ای جهت تمیز کردن کامل سطح کمک بگیرید.

گام دوم

گاهی اوقات آب گرم و نیروی شما برای پاک کردن چسب کافی نیست. می توانید از اسپری حلال چسب استفاده کنید. آن را روی چسب اسپری کنید و بگذارید 15-20 دقیقه بماند. بعد به راحتی تمیز می شود. دیوارها را با آب گرم بشویید تا چسب باقی مانده که به حالت ژله در آمده را از بین ببرید. بعد از اینکه چسب کاملاً خراشیده شد، یک اسفنج را در یک سطل آب تمیز و گرم فرو کنید و آن را فشار دهید تا آب اسفنج گرفته شود (مرطوب باشد). دیوارها را از بالا به پایین پاک کنید و بگذارید خشک شوند.

از این زمان به‌عنوان فرصتی برای بررسی دقیق دیوارها برای یافتن نقاط تمیز نشده استفاده کنید. اگر به بخش چسبنده‌ای برخورد کردید، آن را تمیز کنید.

نکته پایانی جهت کندن کاغذ دیواری

به یاد داشته باشید که پس از کندن کاغذ دیواری و چسب آن باید 12 ساعت صبر کنید. اگر روی دیوار سوراخی ایجاد کرده ­اید؛ به‌وسیله بتونه نقاشی آن را پوشش بدهید. هم­چنین اگر قصد داشتید بعد از کندن کاغذ دیواری قدیمی دوباره کاغذ دیواری بچسبانید؛ از پرایمر آکریلیک استفاده کنید (در آینده حذف آن آسان­تر خواهد شد) و اگر قصد دارید بعد از کندن کاغذ دیواری، دیوارها را رنگ کنید، از پرایمر رنگ استفاده کنید.

نظرات کاربران

Comments
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کندن کاغذ دیواری در 3 مرحله (راهنمای کامل و ساده)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس واتس اپ درخواست مشاوره

نیاز به مشاوره دارید؟