نورپردازی

نورپردازی در دکوراسیون منزل را جدی بگیرید!

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون منزل

نورپردازی در معماری بناهای قدیمی ایران جایگاه ویژه ای دارد. نور از مهم‌ترین عوامل در کیفیت و زیبایی دکوراسیون داخلی منزل و محل کار است. با یک نورپردازی هیجان‌انگیز می‌توانید جلوه‌های خاص بصری را در منزل خود ایجاد کنید و از تماشای آن‌ها لذت ببرید. نور خورشید که به صورت طبیعی از پنجره‌های ساختمان منزل شما وارد خانه می‌شود، با درخشندگی بی نظیر خود در خانه منعکس می‌شود و با یک استراتژی درست می‌تواند زیبایی فوق‌العاده‌ای را در دکوراسیون داخلی شما ایجاد کند. علاوه بر این شما می‌توانید از انواع تجهیزات نورپردازی در فضاهای داخلی استفاده کنید.

تاثیرات نورپردازی مناسب در دکوراسیون داخلی منزل

چشم‌های ما طوری طراحی شده‌اند که طرح‌های مختلف را زیر نور ببینند. اگرچه اولین وظیفه نور روشن کردن فضا و فرم‌های دکوراسیون داخلی ساختمان است؛ با این حال نور، چه طبیعی و چه مصنوعی علاوه بر کارکرد اصلی خودش می‌تواند نبوغ معمارانه را برجسته کند، اشتباهات را بپوشاند، توجه بیننده را جلب کند یا باعث شود مکان مورد نظر، مقدس یا امن به نظر برسد. در این بخش به بررسی تاثیرات نور در دکوراسیون داخلی منزل می‌پردازیم.

تاثیرات نورپردازی مناسب

کوچک‌تر یا بزرگ‌تر نشان دادن فضای مورد نظر

شما می‌توانید با استفاده مناسب از منابع نوری، فضای مورد نظر خود را وسیع‌تر و یا کوچک‌تر نمایش دهید. برای این منظور کافی است که نوپردازی مناسب را بر روی دیوارها و کنج‌های محیط انجام دهید. به این ترتیب، اطراف محیط روشن‌تر از مرکز شده و بزرگ‌تر جلوه خواهند کرد. در مقابل، اگر در نورپردازی یک اتاق نشیمن فقط به منبع نورزایی برای روشن کردن منطقه‌ای کوچک در محدوده مبلمان بسنده کنیم، دامنه دید ما محدود شده و در نتیجه فضای خانه کوچک‌تر از آن‌چه که هست به نظر خواهد آمد.

استفاده صحیح از نور خورشید و صرفه‌جویی در مصرف انرژی

با طلوع خورشید اشعه‌های مختلفی پراکنده می‌شوند که در مجموع به آن‌ها نور گفته می‌شود. نور از مهم‌ترین نعمت‌هایی است که بشر برای دیدن و استفاده از اشیا از آن بهره می‌برد. در واقع هیچ عنصری در دنیا بدون وجود نور هویت دیداری ندارد. ارزش واقعی نور خورشید در هنگام تاریکی مشخص می‌شود. زاویه پنجره‌های خانه باید طوری طراحی شوند که نورگیری خانه مناسب باشد و تمامی قسمت‌های خانه در طول روز قابل مشاهده و استفاده باشند. استفاده صحیح از نور خورشید باعث می‌شود تا استفاده از دیگر وسایل نورپردازی منزل مانند لامپ و لوستر در طول روز به حداقل برسد و از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

اینجا کلیک کنید  12 ایده جذاب برای انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی در سال جدید

نورپردازی مناسب منزل، عاملی برای جلوگیری از افسردگی

تحقیقات بسیاری نشان داده است که شش درصد از مردم که در مناطق شمالی کره زمین زندگی می‌کنند و از نور خورشید به میزان کافی بهره‌مند نیستند، اغلب از ناراحتی‌های روحی مانند افسردگی رنج می‌برند. همچنین دانشمندان ثابت کرده‌اند که تغییرات تابش نور که در اثر تغییرات فصلی به وجود می‌آیند بر روحیه افراد تاثیر مستقیم می‌گذارند.

دانشمندان بر این باورند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید به میزان لازم، از تولید بیش از حد هورمون ملاتونین (Melatonin) در خون جلوگیری می‌کند. به همین جهت است که افرادی که سندرم افسردگی فصلی یا Seasonal Affective Disorder دارند، در فصول سرد میزان قابل توجهی از سطح هورمون ملاتونین خون‌شان بالا می‌رود که رابطه مستقیم با اضطراب و وضعیت روحی دارد. برای درمان این مورد، بیماران را در معرض نورهای شدید مصنوعی قرار می‌دهند تا هورمون ملاتونین بیشتری در بدن آن‌ها ترشح نشود و جلوی افسردگی آن‌ها گرفته شود.

انتخاب نورپردازی مطابق با کاربرد آن؛ راهکاری برای دریافت بیشترین تاثیر از نور در دکوراسیون

پیش از این‌که انتخاب کنید از کدام نور استفاده کنید، بهتر است که هدف آن را درک کنید. برای مثال، یک اتاق مطالعه به یک منبع نور نقطه‌ای احتیاج دارد که ترکیبی از نورهای سفید و زرد باشد. در حالی که آشپزخانه، ناهارخوری و اتاق نشیمن به مدارهای مختلف نور نیاز دارند که عمق هر فضا به چشم بیاید. پس بهتر است که با توجه به کاربرد مکان مورد نظر، سیستم نورپردازی خود را تعبیه کنیم.

نورپردازی طبیعی منزل

کیفیت نور طبیعی یا همان نور خورشید در برابر نور مصنوعی بسیار بیشتر است. اما در ساعات مختلف روز، میزان این نور متفاوت است. نوری که از پنجره‌ها وارد فضای ساختمان می‌شود، با استفاده از انواع مدل پرده تعدیل می‌شود و به اندازه مورد نیاز فضا را روشن می‌کند.

در ساخت بناهای مختلف باید به نحوی پیش برویم که نور طبیعی از طریق پنجره یا نورگیر وارد فضای داخلی خانه شده و پخش شود. تا حد ممکن بهتر است که در ساختمان پنجره‌های زیادی تعبیه شود؛ اما اگر انجام این کار امکان‌پذیر نبود، می‌توان از نورگیرهای سقفی استفاده کرد. با استفاده از نورگیرهای سقفی حتی در روزهای ابری هم می‌توان از وجود نور بهره برد.

در ساخت و ساز خانه‌ها بهتر است تمرکز ساخت بر روی جهات شمالی و جنوبی باشد تا حداکثر استفاده از نور را در ساختمان احساس کنیم. فضاهای جنوبی به میزان قابل توجهی تحت تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرند و از گرمای آن بهره می‌برند. هرچند در طول روز، کیفیت نور در ساعات مختلف متفاوت است، اما در مقایسه با فضاهای شمالی همواره روشن‌تر و گرم‌تر هستند.

نورپردازی مصنوعی منزل

در هنگام شب به خاطر نبودن نور طبیعی، لازم است که از نورپردازی مصنوعی برای روشنایی منزل خود استفاده کنیم. در واقع نورپردازی مصنوعی، استفاده از نوری به غیر از نور طبیعی خورشید برای روشن کردن فضای اطراف است.

نورپردازی مصنوعی منزل

روش های نورپردازی مصنوعی

نورپردازی متمرکز

در این روش ما نقطه‌ای از محیط را روشن می‌سازیم. نورپردازی نقطه‌ای در طراحی داخلی و نمای خارجی ساختمان کاربرد دارد. با استفاده از این روش، یک فضای بیهوده و فاقد اهمیت به فضایی زیبا و جالب توجه تبدیل خواهد شد. نورپردازی متمرکز را نقطه‌ای نیز می گویند.

نورپردازی عمومی

این روش نورپردازی، نور را به طور یکسان در فضا پراکنده می‌کند و روشنایی لازم برای انجام فعالیت‌های مختلف را فراهم می‌کند. از این نوع نورپردازی در اتاق‌های نشیمن و پذیرایی خانه استفاده می‌شود. می‌‌توان گفت که قدیمی‌ترین نوع نورپردازی، همین نوع است.

نورپردازی موضعی

بر خلاف نورپردازی عمومی، نور موضعی برای روشن کردن یک فضای کوچک و مشخص مانند میز ناهارخوری یا چراغ بالای شومینه استفاده می‌شود. در واقع این نور یک فضای مشخص را از سایر قسمت‌های منزل مجزا می‌کند. از این نوع نورپردازی در چراغ‌های مطالعه نیز استفاده می‌شود

نورپردازی هوشمند

در دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی، نورپردازی ساختمان به صورت هوشمند اجرا می‌شود. سیستم‌های روشنایی هوشمند این امکان را برای ساکنین فراهم کرده‌اند تا بتوانند با استفاده از نرم‌افزارهای نصب شده بر روی موبایل یا لپ‌‌تاپ خود روشنایی ساختمان را کنترل کنند. این نرم‌افزارها شدت نور لامپ و یا حتی رنگ آن را تغییر می‌دهند و از خارج ساختمان می‌توانند کنترل نورپردازی را در اختیار کاربر خود قرار دهند.

نورپردازی هوشمند به میزان قابل توجهی منجر به بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های مختلف می‌شود و از نظر اقتصادی نیز، بسیار مقرون به صرفه است. شاید نصب سیستم آن اندکی هزینه برای شما داشته باشد ولی در ادامه فعالیت خود، مبالغ قبض برق ساختمان را کاهش می‌دهد. همچنین با اجرای این روش نورپردازی منزل از روشن ماندن لامپ‌های اضافی نیز پرهیز می‌شود و میزان نور، طبق نیاز تنظیم می‌شود. در این نوع نورپردازی منزل از لامپ‌های مختلفی از جمله لامپ هالوژن، لامپ ال‌ای‌دی، لامپ فلورسنت و لامپ رشته‌ای استفاده می‌شود.

نورپردازی عمومی

استفاده از سقف نورگیر

از دیگر روش‌های نوپردازی منزل می‌توان علاوه بر پنجره عمودی از سقف نورگیر برای نورپردازی هرچه بهتر منزل خود استفاده کرد. ساختمان‌هایی که از این سیستم استفاده می‌کنند از نظر مصرف انرژی نیز بهینه‌تر عمل می‌کنند. پوشش‌های نورگیر ساختمان سقفی حدود 3 برابر نور بیشتری از پنجره‌های افقی با اندازه یکسان وارد ساختمان می‌کنند. این امر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی، ایجاد زیبایی چشم‌گیری در جذابیت بصری و روشنایی محیط ساختمان منجر می‌شود.

در برخی موارد نیز دیده شده است که صاحبان ساختمان‌ها بنا بر دلایل امنیتی ترجیح می‌دهند که روی دیوارهای منزل خود، پنجره‌های کمتری داشته باشند. بنابراین این افراد برای نورپردازی منزل خود باید از پوشش نورگیر ساختمان که بر روی سقف نصب می‌شود استفاده کنند.

اینجا کلیک کنید  کاغذ دیواری طرح کاشی مناسب دکوراسیون سرویس بهداشتی (جدید 2022)

نور مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی دکوراسیون داخلی

در گذشته از نور تنها برای دیدن اشیا و روشن کردن فضاهای کاربردی داخلی استفاده می‌شد، اما امروزه طرح‌های زیبا و خلاقانه معماری فقط و فقط با نورپردازی معنا پیدا می‌کنند. امروزه نورپردازی منزل بیشتر جنبه هنری و تزئینی دارد. می توان برای برجسته نشان دادن المان‌های خاصی از آن بهره برد. درک این موضوع که نور چگونه پخش می‌شود و به سطوح مختلف چه واکنشی نشان می‌دهد، امری بسیار ضروری در نورپردازی منزل است. نورپردازی مناسب منزل می‌تواند منجر به زیبایی دو چندان دکوراسیون داخلی آن شود.

با دنبال کردن کانال اینستاگرام لینوم فلکس از پیشنهادات فروش کاغذ دیواری با تخفیف های عالی با خبر شوید.

نظرات کاربران

Comments
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نورپردازی در دکوراسیون منزل را جدی بگیرید!”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

ارتباط با ما