بررسی علت باد کردن پاکت به‌همراه روش‌های رفع آن در بلاگ لینوم فلکس

بررسی علت باد کردن پارکت + روش های رفع آن

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

چه عواملی باعث باد کردن پارکت می‌شود؟ این سوالی است که در ذهن متقاضیان استفاده از این کفپوش ایجاد می‌شود. به‌طورکلی کفپوش‌هایی از جنس لمینت و پارکت زیبایی منحصربه‌فرد و عایق مناسبی را برای فضا ایجاد می‌کند؛ بنابراین با شناخت دلایل آسیب‌پذیری این کفپوش ماندگاری آن را بیفزایید. در این مقاله با شرح دلایل ایجاد برآمدگی در پوشش کف به این سوال پاسخ خواهیم داد. همچنین به توضیح بهترین راهکار برای نصب پارکت باکیفیت و جلوگیری از ایجاد آسیب‌هایی مثل خراش، کنده شدن و باد کردن تایل‌ها می‌پردازیم. چند دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مطلب و شناخت راه‌های افزایش طول عمر پارکت اختصاص دهید.

تماس با آب؛ یکی از دلایل رایج باد کردن پارکت و پارکت لمینت

اگر از پارکت لمینت یا پارکت برای پوشش کف اتاق استفاده می‌کنید، مراقب تماس آب با این پوشش و میزان رطوبت در اتاق باشید. تماس با آب، پارچه نمدار و حتی رطوبت بالای هوا یک علت بالا آمدن پارکت به شمار می‌رود. این نوع پوشش کف لبه‌های بازی دارد؛ بنابراین به‌راحتی آب را به خود جذب می‌کند. ضخامت پارکت بر اثر تماس با رطوبت از چند میلی‌تر تا چند سانتی‌متر افزایش می‌یابد و نظم تایل‌ها را کاملا بر هم می‌زند.

پارکت لمینت از فیبر متراکم ساخته شده است؛ بنابراین به محض جذب رطوبت ساییده و لایه‌لایه می‌شود. همچنین خشک کردن پارکت‌ها به‌راحتی انجام نمی‌شود و از بین بردن رطوبت تایل‌های نصب‌شده تا چند هفته به طول می‌انجامد. بااین‌حال خشک کردن آن‌ها نیز تاثیری بر بازگشت به حالت اولیه کفپوش نخواهد داشت. زیان‌های ناشی از باد کردن پارکت بر اثر جذب آب جبران‌ناپذیر خواهد بود و باتوجه‌به میزان آثار خرابی هزینه تعویض پارکت افزایش می‌یابد.

تماس با آب؛ یکی از دلایل متداول باد کردن پارکت

نصب غیراصولی پارکت؛ دلیلی برای بلند شدن تایل‌های آن

دریافت خدمات نصب حرفه‌ای کفپوش اولین اقدام برای اجرای بی‌نقص پارکت به شمار می‌رود. نکات اجرایی هنگام نصب پوشش کف مثل حفظ فاصله ۱ تا ۸ سانتی‌متری از کف، از ایجاد مشکلاتی مثل باد کردن پارکت جلوگیری می‌کند. گرما و سرمای کف اتاق باعث انقباض و انبساط تایل‌های کفپوش می‌شود؛ بنابراین هنگام نصب، فضایی را برای ایجاد تغییرات پارکت بر اثر دما قرار می‌دهند. نصاب حرفه‌ای این اندازه را باتوجه‌به ضخامت و جنس تایل‌ها در هنگام قرار دادن تایل‌ها رعایت می‌کند.

قرار دادن وسایل سنگین وزن روی پارکت؛ دلیلی برای باد کردن کفپوش

قرار دادن وسایل سنگین مثل مبل و کنسول روی پارکت یا لمینت طرح چوب باعث کاهش فضای انقباض و انبساط کفپوش می‌شود. ازآنجایی‌که قرار ندادن وسایل سنگین در اتاق نشیمن، پذیرایی، اتاق خواب و محل کار شدنی نیست، از کفپوش‌هایی با دوام و کیفیت بالاتر برای دیزاین کف این اتاق‌ها استفاده کنید. تغییر دادن محل قرارگیری وسایل نیز در بازه‌های زمانی چندماهه به‌عنوان راهکاری برای جلوگیری از باد کردن پارکت کاربرد دارد.

گذاشتن مبلمان و وسایل سنگین دیگر روی کفپوش؛ یک علت بالا آمدن پارکت

رفع و تعمیر پارکت باد کرده با تعویض تایل

باد کردن پارکت‌ها ظاهر کف را به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ همین‌طور امکان جمع شدن آشغال، گردوغبار در شیارهای از هم باز شده تایل‌ها وجود دارد. تعویض قطعات آسیب‌دیده از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری می‌کند؛ بنابراین برای تنظیم دمای محیط و حفظ انرژی سرمایشی و گرمایشی به تعویض تایل‌ها اقدام کنید.

اگر فقط قسمتی از پارکت آسیب دیده باشد، برای تعویض کفپوش مسیر دشواری را پیش رو خواهید داشت؛ در مواردی که کفپوش از روشن ساخته شده باشد، به دلیل نمایان شدن بیشتر ایرادات پوشش کف، نمی‌توان از آسیب‌دیدگی تایل‌ها چشم‌پوشی کرد. رنگ‌های روشن مثل کفپوش طوسی روشن،‌ کرم و قهوه‌ای روشن آسیب‌دیدگی و آلودگی را بیشتر نشان می‌دهد. برای اجرای بهتر فرآیند تعویض پوشش کف از نصاب‌های حرفه‌ای کمک بگیرید تا در هزینه و زمان ترمیم آن صرفه‌جویی کرده باشید.

فرآیند ترمیم، با اندازه‌گیری حجم آسیب و خارج کردن تایل‌های آسیب‌دیده آغاز می‌شود. بعد از جداکردن پارکت‌های باد کرده، کف اتاق را برای اطمینان از تمیزی و نداشتن خرده چوب و چسب اضافه بررسی کنید. محل نصب تایل باید کاملا صاف و تراز باشد؛ بخشی از آسیب‌ها و برآمدگی‌های کف را با استفاده از سمباده کشی تعمیر کنید.

چه نکاتی را در هنگام تعمیر پارکت لمینت باد کرده در نظر بگیریم؟

در لبه‌ تایل‌های پارکت باید همیشه فضایی برای انبساط و انقباض در نظر گرفته شود؛ بنابراین قرار دادن فضایی آزاد در اطراف لبه‌های آن هنگام بازسازی کف خانه ضروری است. چنانچه فکر می‌کنید احتمال تماس رطوبت تایل‌ها بعد از تعمیر پارکت لمینت باد کرده بالا است، از نوارهای سیلیکونی برای پوشاندن این فضا و جلوگیری از برخورد آب با پوشش استفاده کنید. نصب درزگیر سیلیکونی از برخورد رطوبت با پوشش کف جلوگیری می‌کند.

از نصب پارکت لمینت در اطراف سرویس بهداشتی تا جای ممکن خودداری کنید. بااین‌حال اگر تمایل به استفاده از این نوع کفپوش در سرویس بهداشتی دارید، از نصاب‌های حرفه‌ای برای اجرای صحیح آن بدون بروز مشکلاتی مثل باد کردن کمک بگیرید. 

رعایت نکته آزادسازی فضای اطراف لبه‌های پارکت؛ راهکاری برای جلوگیری از آسیب

استفاده از پارکت باکیفیت و نصب اصولی؛ دو معیار مهم در جلوگیری از باد کردن پارکت

اولین راهکار برای جلوگیری از آسیب دیدن و ایجاد برآمدگی در پارکت نصب اصولی و صحیح است. در صورت استفاده از سیمان برای کف اتاق حتما از یک مانع رطوبت‌گیر برای پیشگیری از تماس رطوبت با پارکت استفاده کنید. مقاومت پارکت به دلیل داشتن روکش ضدآب کمی بیشتر از لمینت است؛ این تفاوت پارکت لمینت با پارکت منجر به افزایش کاربردهای پارکت نسبت به کفپوش‌های همنوع خود شده است.

در تابستان رطوبت محیط بیشتر از فصل‌های دیگر است؛ بنابراین از کولر یا تهویه هوا برای ایجاد جریان و تعدیل رطوبت اتاق استفاده کنید. همچنین در‌صورت ریختن مایعات روی پارکت سریعا برای پاک کردن آن اقدام کنید. برای تمیز کردن پارکت لمینت فقط از آب استفاده نکنید؛ شوینده‌های مخصوص برای تمیز کردن کفپوش بدون آسیب در فروشگاه‌هایی با محصولات پوششی کف موجود هستند.

اجرای اصولی نصب کفپوش؛ روشی برای جلوگیری از باد کردن پارکت

خرید کفپوش باکیفیت؛ اولین اقدام برای جلوگیری از باد کردن پارکت

در این مقاله به بررسی دلایل باد کردن پارکت و روش‌های رفع آن پرداختیم. تماس با مایعات و رطوبت بالای محیط از علت‌های رایج ایجاد برآمدگی در تایل‌های کفپوش به شمار می‌روند. نفوذ آب به پارکت باعث لایه‌لایه شدن بافت آن‌ و درنتیجه افزایش ضخامت می‌شود. باد کردن تایل‌ها علاوه‌بر ایجاد مشکلاتی مثل از بین بردن زیبایی فضا، عایق دمایی کف خانه را نیز از بین می‌برند. احتمال جمع‌شدن آلودگی و گردوغبار نیز زیر کفپوش آسیب‌دیده بیشتر است؛ بنابراین در صورت مشاهده برآمدگی در بخشی از پوشش کف نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

در صورت تمایل به نصب پارکت و پارکت لمینت به‌عنوان پوشش کف حتما از فروشگاه‌های حرفه‌ای و نصاب باتجربه کمک بگیرید. فرآیند نصب اصولی بیشترین سهم را در حفظ ماندگاری و سلامت پارکت‌ها دارند؛ درنتیجه سهل‌انگاری در دریافت خدمات باکیفیت منجر به زیان‌های مالی در آینده برای تعویض پارکت خواهد شد. اگر سوال یا تجربه‌ای از نصب، تعویض و ترمیم پارکت دارید با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

Comments
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بررسی علت باد کردن پارکت + روش های رفع آن”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

ارتباط با ما